| Atechan a întrebat:

Azi la soala am vopsit oua si mi-a patat o bluza (alba, cu niste chestii colorate pe ea, desupra petei- daca e nevoie sa stiti)
. Deci. pot sa indepartez pata?- diriga a sps ca[,] crede ca se poate cu sare sau ceva, dar n-am inteles bine-
Chiar se poate? Explicati-mi cum. Daca mai stiti si alte moduri ziceti(dar sa nu-mi stric bluza!)
Merci!

2 răspunsuri:
| SongsoftheSabbathSacrifice a răspuns:

Depinde cu ce te-ai pătat, dacă e vopsea de ouă, acuarelă sau vopsea de ulei...
Pentru vopseaua de ulei poţi încerca să freci locul respectiv cu margarină sau unt, apoi cu benzină, neofalină sau terebentină şi spal-o cu o soluţie de amoniac 10%. Sau poţi încerca cu o soluţie de oţet şi apă. Dacă nu se curăţa, înmoaie materialul în apă caldă şi adaugă o lingură de detergent de vase şi una de amoniac.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bun este Vanish.Cu asta sigur iti trece pata.happy