| SapLla a întrebat:

Buna. Alta intrebare stupida. Stie cineva cum poti sa intrii in,, Boarding School" ca un student internațional sa va explic, boarding school este o scoala care include si cazare pe plata. As vrea sa ma duc la una in UK. Exista ceva bursa sau nu stiu statul plateste o parte pentru studentii internationali? Cam ce mi-ar trebui sa intru, trebuie sa fiu desteapta? Depinde nota de la examen din clasa a 8a? Va rog sa raspundeti si sa nu mi trimite-i bloguri doar spuneti mi ce ati auzit sau stiti sau interesativa. Nu va bateti joc ca daca aveam nevoie de batjocura nu as intreba aici
Multumesc Anticipat!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Boarding school este >> scoala cu internat!
Ca sa poti studia in UK sau oricare alta tara din lume, trebuie sa fii un copil destept, cu premii luate la olimpiade internationale de mate, fizica, chimie sau info, ori sa ai parintii bogati, care isi pot permite sa plateasca multe mii de euro, la aceste scoli private.
Nota de la terminarea clasei a 8-a nu ajuta cu nimic pentru studiile de afara, ci doar pentru selectarea unui liceu in tara noastra.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, dacă ai note super mari poți obține o bursă de la școala respectiva care înseamnă anumite cheltuieli plătite nu mereu 100% dar îți imaginezi ce concurenta e la școlile din UK