| Mihaaelaa1234 a întrebat:

am 16 ani si sunt cu un baiat de 11 luni, parintii mei nu sunt de acord cu el, as vrea sa plec la el dar stiu ca ei o sa se duca la politie, o sa poata sa ma i-a daca eu nu vreau sa ma duc? sau ce sa fac? ca am mai plecat de 2 ori la el dar aveam 15 ani, ultima oara cand am plecat doar ce implinisem 16 dar le-a spus politistilor ca am 15 eu nestiind si, m-au luat acasa..acum daca le zic ca am 16 ani, pot sa imi faca ceva?

10 răspunsuri:
| Mihaaelaa1234 explică:

Si am uitat sa adaug ca si el e minor are 17 ani.

| LuciWv a răspuns:

Inca esti minoara, la 18 poti face ce te taie capul pana atunci ai de asteptat.

| Mihaaelaa1234 explică (pentru LuciWv):

unele sunt maritate la 16 ani si parintii nu sunt de acordwinking!

| Blamely a răspuns:

Da, pot merge la poliție și să te aducă înapoi cu forța, până la 18 ani au dreptul.

| DanielPH a răspuns:

Da....iti face ca la 15 ani. Asteapta sa ai 18 ani apoi poti sa fugi in lume.

| darrio2007 a răspuns:

Inca esti minora.Deci te pot aduce acasa cu politia.Numai ca te vei intoarce tu singura, daca sa zicem, vei sta cu el.Nu ai un venit si greutati sunt destule.De care tu inca nu esti constienta.Si nici el la varsta lui.Copii fara minte! Scuze dar este adevarul.

| LuciWv a răspuns (pentru Mihaaelaa1234):

Da,cei de etnie roma se casatoresc si de la 16 ani, dar romani numi prea vine sa cred

| Mihaaelaa1234 explică (pentru LuciWv):

Verisoara mea s-a maritat de la 16 ani si nu e de etnie roma.

| LuciWv a răspuns (pentru Mihaaelaa1234):

E una sa stai cu cineva si alta sa te casatoresti cu acel cineva, in primul rand n-are cum sa fie maritata la 16 ani in acte.
Pentru ca la primarie te duci si cu certificatul de nastere, nu te duci asa hai ca ma casatoresc.

| Mihaaelaa1234 explică (pentru LuciWv):

Tu nu intelegi ca parintii mei i-a cununat? de la 16 ani ai voie sa te mariti si la primarie si la biserica si unde vrei tu.