| Corinacoryy23 a întrebat:

Buna! Am 17 ani de abia împliniți de câteva zile! Am o relație cu un băiat de 3 luni mama știe de el, eu stau singura cu chirie de 2 luni ma duc la munca, ma întrețin singura mama a fost de acord sa ma mute pentru ca tatăl meu vitreg s-a dat la mine sa lăsat cu poliție etc! Mama ma convins sa îmi retrag plângerea ca mi-a zis ca ma muta singura și ca nu o sa mai stau cu el! Dar acum vrea sa ma mute acasă dar eu nu vreau! Vreau sa plec la băiatul acesta acasă el are 15 ani! Are familie, casa tot ce trebuie și familia lui ma accepta cu brațele deschide acolo! Dacă plec de acasă si ma mut la el, mama se duce la poliție! Poate poliția sa facă ceva? Sau sa ma mute acasa? Mulțumesc mult!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, politia te poate baga intr-un camin de copii, daca nu vrei sa te intorci acasa, fiindca la un alt minor nu poti merge.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu mai spun ca minorii sub 16 ani 9adica baitelula al de 15 anisori), este protejat de lege si te poti trezi dupa gratii, in puscarie juvenila daca ai sex cu el, il violezi sau cine stie ce-i mai faci.
Parintii lui NU au nici un drept legal asupra ta, deci tu te pot lua sub aripa lor, decat daca te adopta legal.

| sierra1 a răspuns:

" Poate poliția sa facă ceva? Sau sa ma mute acasa?"

nu dar nici tu nu ești cu toate țiglele pe casă. Să te muți la unu de cinpe ani? Să ce, să faceți lecțiile impreună?

| Hyperion7 a răspuns:

In practica, poate.Inca ești minora.
Oricum, sa te muti la băiatul ăsta la 17 ani, crede-ma, nu e cea mai buna alegere pe care o poți face! Încă ești tânără și neexperimentata și decât să riști prea mult, nu e bine nici așa.E doar o relație de 3 luni până la urmă.
Da, nu mă îndoiesc de intențiile sale, dar nu poți ști cum e omul în 3 luni, alții nu știu cum e într-o viață...
Acum na, alegerea îți aparține!

| RoxanaIoana108 a răspuns:

Bineînțeles ca poate! Ești încă minora. Ba mai mult, el este tot minor.

Dacă îți este atat de frica de tatăl tau vitreg încât sa nu doresti sa te mai întorci acasa, apelează poliția. Mama ta, după incidentul cu pricina, a continuat sa ramana cu el?!

| numee2227 a răspuns:

In cel mai bun caz, te duci la cea mai apropiata sectie si vorbesti cu un organ competent de politie. Nu este o solutie sa te muti la el acasa mai ales ca va stiti de 3 luni si nu se pune problema de coruptie de minori pentru ca si tu esti unul plus ca parintii tai te vor da disparuta si creezi probleme pentru toata lumea. Cel mai bine, repet, vorbeste cu cineva competent care ti poate da cel mai bun sfat