| anonim_4396 a întrebat:

Am gasit intr-o carte de olimpiada de chimie o problema. Am rezolvat-o dar nu sunt sigura ca am facut-o corect.
Problema este:
Un amestec alcatuit din Ca si CaO contine 14, 634% O.
Sa se afle:
a. Compozitia procentuala
b.raportul molar Ca:CaO
c. masa Ca din 205 g amestec. big grin
Nu stiu daca am rezolvat-o corect. big grin

1 răspuns:
| Alina a răspuns:

E cam simpla sa fie de olimpiada... oricum e de chimie anorganica...calculezi masa amestecului si zici ca daca inntr-o suta d grame de amestec se afla 14, 634 g oxigen atunci in masa gasita se afla x si il afli pe x.la b calculezi masa din fiecare si afli nr de moli si ai raportul, la c poti face tot cu regula de 3 simpla happy