| Denisaa1235 a întrebat:

Buna! Am mai multe probleme și poate vouă vi se par banale dar sunt o persoana mai sensibila de felul meu... ok, deci, am inceput sa plac un baiat si l-am cunoscut pentru ca noi doi avem un prieten comun și na, nu asta conteaza. I-am zis ca-l plac si nu stiu de ce ma respinge. Adica a băgat distanța la mijloc cand m-a refuzat și cumva mă respinge dar totusi imi raspunde la mesaje sau cel putin asa am eu impresia si nu stiu cum sa trec peste, a facut glume cu mine cum ca ma "iubeste" si nu stiu ce, dupa mi-a zis ca sunt doar niste glume. M-am simtit foarte aiurea in momentul ăla și uneori cred ca el chiar flirteaza cu mine dar nu in "gluma". Mda, numai neamuzanti pe aici. Si mă face fericita prezența lui dar de cele mai multe ori ma lasa în seen si tot eu trebuie sa continui conversatia ca sa raspunda. Ce credeti, ar trebui sa trec peste? Si cum? Imi e prea greu sa trec peste si simt ca-mi pierd toate speranțele. Niciun băiat pe care l-am intalnit nu a fost ok.
Pe langa asta, recent am fost bagata intr-un grup de acel prieten comun și ma cunosc cu persoanele acelea de un an de zile, prietena mea cea mai buna a fost adaugata și ea și unul de acolo a inceput s-o faca panarama si nu stiu de unde i-a venit prietenei sa scoata pe gura cum că eu aș fi aprobat asta cu persoana aia cand eu doar am tacut, menționand ca am avut ceva probleme cu persoanele din grup în trecut si am preferat sa tac. Dupa, ea m-a blocat si pur si simplu sunt distrusa, țin mult la ea si vreau sa ma deblocheze. Am vorbit cu ea de pe un alt cont dar n-am rezolvat multe. Simt ca e numai vina mea și chiar nu stiu ce sa fac. Nu prea am mai vorbit cu altii, decat cu ea și țin extrem de mult la ea și i-am zis ca îmi pare rău dar dă seen. Sfaturi?

6 răspunsuri:
| FighterForChristLuptatorPentruHristos a răspuns:

Hey! Sunt aici ca să îți dau cel mai bun sfat.
Știu că asta ți se pare că nu e o rezolvare și nu ajută. Dar poți încerca să faci cum îți voi sugera mai departe:
1.Lasă toate aceste copilării în spate. Băieții sunt exact ca fetele, nimic rău în plus, nimic bun în plus, doar diferențe genetice. Știu că acel băiat probabil te-a rănit puțin dar în viață vei da de situații mult mai grele. Aceasta nu este dragoste, aceasta este copilărie și patimă.
Dragoste adevărată este doar dragostea Lui Dumnezeu și dragostea pe care ți-o dă Isus.
Predă-ți viața în mâinile Lui Dumnezeu. Cere-I iertare pentru tot ce ai greșit. Vrea să te primească. Lui îi pasă de tine. Acelui băiat nu îi va păsa niciodată de tine atât de mult cum Îi pasă Lui Dumnezeu.
Apoi, aruncă orice îngrijorare aspru Lui Dumnezeu. Tu ocupă-te să Îi faci voia și să fi mâinile și picioarele Lui Isus pe pământ și cere-I harul să poți trece peste.
2. Iart-o pe fata aceea. Dumnezeu ne oferă iertarea și dragostea Sa din plin atâta vreme cât și noi îi iertăm pe ceilalți. În plus, poate a avut o zi mai proastă, sau a greșit pur și simplu. Toți gresim. Când greșești tu, ai dori ca oamenii să se supere pe tine sau să te ierte și să te accepte? Ți-ai dori chiar să nu îți mai amintească ce ai făcut, ba chiar să ia vina ta asupra lor. Dumnezeu spune să le facem oamenilor așa cum am vrea să ne facă și ei nouă.
3. Roagă-te! Dar din inimă, nu neapărat rugăciuni scrise. Începe să citești Biblia și cere-I Lui Dumnezeu Duhul Său Sfânt ca să poți trăi cu sens pe acest pământ. Dacă nu trăiești în Hristos și pentru Hristos, oricât de mult bine ai face, e degeaba.

Și apropo, este speranță! Dumnezeu ne spune că dacă ne întoarcem la El din toată inima și cu toată puterea noastră, ne căim de păcatul nostru care ne-a adus într-o stare foarte proastă, Dumnezeu ne va schimba viața atât de mult încât starea noastră din prezent să fie atât de bună încât starea din trecut să o și uităm.
Dumnezeu te iubește! Mai mult decât oricine!

Sper că am fost de folos. Nelămuriri? Scrie în comentarii. Te pup!

| Amali23a a răspuns:

Ammm... da

Baiatul e un fraier si nu-i de tine, Meriti o persoana mai buna iar baietii in general inutili, cele mai bune realti se intampla din coincidenta si ambele persoane raspun la sentimente.
Iar ca acea fata sa mai vorbeasca cu tine trebuie sa-i demonstrezi ca nu ai vrut sa faci acel lucru. In primul rand daca ii esti o prietena adevarata trebuia sa ii iei apararea, nu conteaza cati prieteni falsi pierzi cand o ai alaturi pe cea mai buna prietena. Iar de multe ori prietenele cele mai bun sunt si ele false si te vor inlocui repede. Daca va cunosteti de mult si chiar tineti una la alta o sa treceti peste. Mergi la ea acasa cumparai o ciocolata, trimite-i o scrisoare de mana ca sa vada ca iti pare rau chiar daca nu am inteles ce ai facut. Arata-i ca iti pasa si nu lasa asta sa se intample a doua oara. Si cel mai important in prieteni exista si certuri.

De nu merge treci peste, ocupati timpul sa ju ai timp de gandit la acele persoane, descopera persoane noi, incepe un serial ca iti mai ia gandul. Invata la scoala. Fi puternica nu plange ca peste ani o sa iti para rai. Sigur ai mai putin de 15 ani si imi dau seama dar viata merge inaintelaughing))

| Denisaa1235 explică (pentru Amali23a):

Multumesc de raspuns : )))) o sa incerc sa trec peste. Oricum tot interesul meu pentru acel baiat s-a cam dus, si conversatia de asemenea. Și fac 15 anul ăsta dar e ok și așa

| Amali23a a răspuns (pentru Denisaa1235):

Si eu fac 15, presupun ca ai examenul, incearca sa te concentrezi pe el ca e important si la anul o sa ajungi la liceu si o sa uiti tot, fi sigura de asta

| Nemeessis a răspuns:

Salut.
Nu are rost să pierzi timpul cu acel băiat. Să flirtezi în glumă, să dai speranțe false unei persoane, nu e ceva frumos. Nu pot să judec băiatul respectiv, poate nu își dă seama că glumele lui te pot răni.
Încearcă să treci peste, dacă te-a refuzat, oricum nu ai ce face. Ocupă-ți timpul cu diferite activități dacă vrei să nu te mai gândești la el. Vezi un film, ascultă muzică, ieși pe afară.
Nu îți pierde speranțele, faci abia 15 ani. Ai timp să găsești și persoana potrivită, până atunci nu te mai încrede în oricine și nu te mai atașa atât de rapid, altfel vei suferi mult.
Nu contează câți băieți ai întâlnit și nu au fost ok, asta nu înseamnă că nu vei găsi pe cineva pe placul tău care să te iubească și să te facă fericită. Doar ai răbdare.
La partea cu prietena ta cea mai bună nu înțeleg exact ce s-a întâmplat. Ai făcut ceva anume sau asta e doar ceea ce crede ea?
Îți voi spune ce am înțeles, iar dacă e greșit, îmi pare rău. Prietena ta cea mai bună crede că te-ai pus de acord cu acel băiat să o jigniți? Dacă am înțeles bine și e așa, dovedește-i că se înșală.
Cum sunteți cele mai bune prietene, nu ar trebui să se gândească că ai face ceva intenționat care să o supere.
Din ce spui, se vede că ții mult la ea și nu vrei să o pierzi, sper că e reciproc sentimentul. Dovedește-i cumva că ceea ce crede ea, nu e adevărat. Explică-i tot într-un singur mesaj. Chiar dacă ai mai făcut asta și te-ai ales cu seen, continuă, asta doar dacă ești sigură că prietena ta merită sigur tot acest efort venit din partea ta. În cazul acesta, tu nu ești vinovată cu absolut nimic dacă am înțeles eu bine, deci nu ai de ce să te simți vinovată. Într-un final va înțelege și ea acest lucru.
În cazul în care am înțeles eu greșit și ești vinovată cu ceva anume, arată-i cât de rău îți pare. Orice ar fi, nu te va lăsa baltă dacă ține la tine la fel de mult cum ții tu la ea.
Nu știu dacă te ajută cu ceva răspunsul meu, nu am înțeles nici bine partea cu prietena ta, îmi pare rău. Sper mult să rezolvați această problemă.

| Eisenheim a răspuns (pentru FighterForChristLuptatorPentruHristos):

Sunteti senzație voi ăștia cu Dumnezeu,persoana are neînțelegeri cu alți oameni și voi o trimiteți la Dumnezeu,la dragostea lui Isus,să-și ceară iertare de la Dumnezeu, sa ne întoarcem la el că păcatul nostru nustiuce laughing serios voi chiar nu aveți nici o rezolvare la o problema, nici un sfat? Sunteti ca medicul ăla ce te calca mașina pe picior și el îți zice ai covid, te arzi la mana ai covid, ai băut și te-ai îmbătat ai covid laughing