| Andra4862 a întrebat:

Buna! Am nevoie de ajutor, maine am să dau un test la care am de învățat foarte mult (până acum nu am învățat nimic), cum pot să reușesc să rețin tot până maine? Macar este posibil să rețin cât se poate de mult? P.s. Dau testul la geografie și a fost anunțat acum două zile, deci nu prea am avut timp să învăț.

Răspuns Câştigător
| aAnastasiaA a răspuns:

Personal, eu învăț mai ușor dacă citesc (cu voce tare pentru că mi-e mai ușor să ma concentrez astfel) și apoi reformulez ce am citit fără să mă mai uit pe caiet(sau sursă).De asemenea, dacă încerci să asociezi informațiile/ cuvintele cu ceva, vei reuși să reții mai bine...
În câteva ore înainte de culcare, însă, nu poți decât să reții lucrurile în mare sau sa aprofundezi doar o parte din lecție...pentru a învăța mult și bine, să îți rămână în memorie pentru mai mult timp, trebuie să faci cunoștință cu informația, sa,, uiți" de ea și să revii peste o zi.
Mai am un sfat, caută informațiile pe care trebuie sa le înveți si pe alte surse, povestite și prezentate altfel.( de ex videoclipuri pe yt )

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai invatat la fiecare lectie predata, nu ar trebui sa existe vreo problema, ca acum doar repeti si iti improspatezi materia, deja invatata.

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu prea ai cum sa ingrasi porcul in ajun, stii vorba, da? Incearca sa inveti cat poti si aia e, da-ti silinta data urmatoare astfel incat sa te apuci din timp, sa nu lasi pe ultima suta de metri.Nici nu e eficient asa, ca in loc sa ai mintea libera, calma, stai si te stresezi ca nu mai ai timp, e prea mult de invatat, e coplesitor, ce se intampla daca iei nota mica si asa mai departe.Bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Învață acum cât poți și la test vei scrie cat ai învățat. Macar sa iei o nota peste 4.
Data viitoare pregătește-te mai din timp.

| Sfetnic a răspuns:

Învață cât poți. Oricum s-ar putea să uiți tot dacă înveți doar pentru test.