| 7e7272828282882 a întrebat:

Bună! am nevoie de puțin ajutor, nu înțeleg cum să fac problemele la geometrie, dacă poate să-mi explice cineva pas cu pas vă rog frumos. Probleme de geometrie, teorema lui Pitagora, teorema catetei, Teorema înaltimi şi Teorema lui Thales. Chiar vreau să înteleg cum să le fac, dau coroana!​

4 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Tu vrei să ți se explice cum sunt demonstrate? Nimeni nu are timp pentru toate astea, fiecare își merită topicul.
Vrei să ți se explice cum se aplică? Nu trebuie. E același lucru cu a aplica orice formulă.
Cineva a recomandat Youtube. Îl recomand și eu.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Ce nu înțelegi? Teorema în sine sau cum se rezolvă?
Uite un ex cu teorema lui Pitagora.
Ai triunghiul ABC, cu A=90°. Să zicem că ți se dau catetele (adică laturile care determină triunghiul dreptunghic). AB = 15 cm; AC = 20 cm
Acum trebuie să afli ipotenuza.
Păi cum faci?
Știi că dacă aduni pătratele catetelor obții pătratul ipotenuzei. Asta e teorema lui Pitagora: c^2 + c ^2 = i^2
Ai catetele deja, trebuie să găsești ipotenuza. Deci AB^2 + AC^2 = BC^2.
Înlocuim. 15^2 + 20^2 = BC^2
Apoi calculezi. 15^2 = 225
20^2 = 400
225 + 400 = AB^2 = 625
Știm că pătratul lui BC este 625. Descompunem 625 în factori primi și obținem 5·5·5·5. 5·5 = 25 => 5^4 = 25^2 = 625
Adică 625 e pătratul lui 25, deci ipotenuza (BC) este 25 cm!

Cu teorema lui Thales:
Avem triunghiul ABC. Trasăm segmentul QR, paralel cu latura BC, punctul Q aparține laturii AB și punctul R aparține laturii AC.
Știm că: AQ = 5 cm
BQ = 10 cm
CR = 20 cm
Aflați AR.
Confrom teoremei lui Thales, în condițiile date mai sus, AQ/BQ = AR/CR.
Înlocuim termenii. 5/10 = x/20
Știm că, într-o proporție, produsul mezilor este egal cu produsul extremilor. De aici obținem propoziția că: 5 · 20 = 10x. Astfel încât:
x = 5·20/10
x = 100/10
x = 10
Deci AR = 10 cm

Sper că ai înțeles raționamentul.

| elemonis a răspuns:

Buna.
Poti cauta pe Youtube videoclipuri unde sunt explicate de persoane diferite aceste teoreme. Cu siguranta vei gasi o persoana care sa explice pe intelesul tau teoremele. Trebuie sa ai rabdare si timp sa cauti si sa vizionezi videoclipurile cu explicatiile.

| Allemando a răspuns:

Astea sunt siiimple... Trebuie să știi formula și SĂ O APLICI ÎN PROBLEME!
p.s. : scrie-mi în pv că îți mai explic