| annasvpili a întrebat:

Am nevoie de putin ajutor...Prietena mea cea mai buna trece printr-o perioada mai grea din cauza parintilor ei care sunt in divort.Ea este o persoana care nu prea se exteriorizeaza si nu arata cu adevarat ceea ce simte, dar eu sunt convinsa ca in adancul ei sufera. Fata de mine nu a deschis niciodata acest subiect ..probabil ii este jena sau rusine sad Cred ca a mai vorbit cu verisorii ei despre asta.Pentru mine e ca o sora si vreau sa-mi zica totul,sa comunicam, sa nu tina in ea pentru ca e mai rau.As deschide eu subiectul sa incerc sa o fac sa vorbeasca despre ce simte cu adevarat,dar nu stiu cum si de fiecare data cand incerc ma fastacesc si schimb subiectul.
As dori,va rog niste sugestii despre cum sa incep discutia, ce sa-i spun.
Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Este suficient sa fii langa ea si sa nu fortezi nota. Respecta-i durerea si daca ea va considera ca trebuie sa vorbeasca despre acest subiect, atunci trebuie sa fii capabil/a sa o asculti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca iti spune ea bine daca nu las-o in pace.

| Țoglă a răspuns:

Tu nu ai ce să te bagi în viața ei.Chiar dacă sunteți apropiate.
Dacă vrea să vorbească despre lucrurile astea, cu siguranță le-ar vorbi cu tine.