| Nextone a întrebat:

Am nevoie neparat de sfaturile voastre.nu ignorati! Deci am o relatie de aproape 3 ani.im fine el ma cam mintea dar acum s-a mai schimbat.Problema este ca eu nu ieseam nicaieri.stateam doar in casa ca sa nu il supar pe el doarece lui nu ii convenea si mi-am cam si pierdut prietenii, da stiu am gresit! In timp ce el mai iesea cu baietii prin cluburi etc fara mine. Dar m-am saturat sa stau tot in casa asa ca am reluat ca sa zic asa legatura cu o prietena care are o gasca fete si baieti si am inceput sa ies cu ei.Acum insa lui nu ii convine deoarece in acea gasca sunt si baieti iar el nu iasa si cu fete ci doar cu baietii iar eu nu ii pot impune prietenelor mele sa iesim doar fetele din moment ce ei sunt o gasca si ies toti, ar fi absurd! Acum el a zis ca nu mai vorbeste cu mine deoarece am iesit cu acea gasca in care sunt si baieti si ca o sa iasa si el cu fete.De iesit amandoi nu vrea... abai daca mai iesim la o plimbare. Ce solutie ar fi sa fie bine pentru amandoi? eu chiar nu gasesc sad sunt foarte suparata! Mentionez ca el iese seara prin cluburi merge fara mine la majorate. tot pe motiv ca sunt doar baieti si eu nu am ce cauta! ce sa fac?

4 răspunsuri:
| louise a răspuns:

Tu esti cam naiva. Nu are cum sa nu iasa in cluburi cu fete... de ce te mai duci in club, sa intalnestii persoane de sex opus ( asta la cluburile normale nu la cele gay ), sa dansezi cu acestea, uneori sa te imbeti si sa uita de suparare, si nu mai vrea sa iesiti prin parc ptc cu siguranta mai are una, iar pe tine te tine doar asa. de 3 ani ai innebunit cum poti trai fara prietene. Sincer el este foarte poseiv ceea ce nu este bine si nu sunteti egali ptc el iese. si sunt 100 % fara sa-l cunosc ca iese si cu fete. Esti prea credula si asta nu e bine. :d

| freehugs a răspuns:

Eu nu i-as permite niciunui iubit sa ma tina in casa pe motiv ca este el gelos.Ai si tu o viata,trebuie sa ti-o traiesti asa cum vrei tu nu cum vrea el, ca doar mai simti nevoia sa te distrezi, sa te eliberezi de cei patru pereti ai camerei tale...nu inteleg cum poti sa te afli in situatia asta de a-i permite sa te tina captiva.Incearca sa ai o discutie cu el, daca te iubeste cu adevarat te va intelege si poate se va schimba daca nu si riposteaza, atunci ar trebui sa lasi totul in urma cu regrete si sa incepi sa iesi cat mai mult cu gasca ta.

| iLuzye a răspuns:

Cred ca problema nu este "ce sa faci sa mearga relatia?" ci "cum sa-ti dai seama ca aceasta relatie e destructiva pentru tine".
Intr-o relatie, cei 2 trebuie sa aiba drepturi egale. Nu iti dau sfaturi, chiar daca e spatiu virtual nu ma bag nici asa, e decizia ta. Stiu ca oamenii sunt razbunatori asa ca, ti-am zis, nu te sfatuiesc nimic.

Doar iti prezint situatia din ce mi-ai spus tu, sa privesti din-afara povestea asta si sa te regasesti apoi. Deci o fata si un baiat au o relatie. Baiatul a inceput cu stangul, mintind. Asta e o bila neagra pentru incredere. Cine e prin natura mincinos, slabe sanse sa se schimbe. Acum, baiatul si fata sunt inegali in relatie. El pleaca fara sa ceara socoteala cu baietii, cine stie pe unde, cine stie cu cine, cine stie ce face. In timp ce fata nu prea are voie sa iasa cu nimeni. Si-a pierdut prietenii (care sunt mult mai valorosi decat un iubit posesiv). Ea are un acces restrictionat la socializare, in timp ce el e liber. Asta e o dovada de egoism si de neintelegere. De nepricere a nevoilor fetei de a socializa. Si in timp ce i se impune asta, nu este inclusa nici macar in cercurile lui.

Mie mi se pare ca e ceva putred.
Oare chiar te iubeste? Oare chiar meriti asta? Oare chiar e corect ceea ce se intampla? Ce daca sunt 3 ani? E important sa ai musai un prieten, sa nu ramai singura, decat sa fii libera, sa socializezi, sa fii cine vrei si sa ai un sprijin? E musai sa tii relatia doar pentru ca are 3 ani? Cati ai vrea totusi sa fie? 80? Ai vrea sa traiesti toata viata asa?

Decizia tu o iei.

| Laura a răspuns:

Cum poți să stai cu așa un cocalar?