| anonim_4396 a întrebat:

Buna,am o intrebare pentru cei din generala.
In fiecare an a fost la fel.Cu o sapt. sau 2 inainte de inceperea scoli imi e frica! Compar ce fac in timpul scolii cu ce fac in vacanta si ma gandesc la cate lucruri as fi putut facut in loc sa stau in casa cu televizorul stins si cu cartea in mana.dar cel mai rau e in al doilea semestru.Ma gandesc la tot ce am intampinat greu in primul semestru,la testele surpriza, cat am muncit si tot note nesatisfacatoare am luat, si tot asa.Si simt ca ma sufoc intro cusca si sunt nevoita sa invat ca sa o largesc, dar apoi se strange la loc.Cel mai oribil lucru din toata treaba asta este ca INVAT si iau note proaste.Nu pot..nu reusesc, chiar nu stiu ce am. Ajutati ma va rog puppy dog eyes daca gasiti o explicatie pentru chestia asta va sunt datoare complet (fara rautati)
Mentionez ca dau acel lucru foarte important pentru toti pe nume FUNDA.

4 răspunsuri:
| AnonimaOk a răspuns:

Uite te inteleg perfect si mie mi s-a intamplat asta in generala si in primul an de liceu. Acum sunt a10a.

Faza e ca trebuie sa iti insusesti cunostintele nu doar sa memorezi mecanic o poezie sau o imagine iar apoi sa o redai ca un robotel profei pentru 10. Uneori merge dar nu te ajuta si te oboseste. Trebuie sa iti imaginezi lectiile de exemplu la istorie. La biologie e super simplu si la geografie. Greu poti zice ca e la chimie, fizica, mate dar mergi pe exemple. Uite cum sta treaba :

Ca sa inveti bine, sa ai rezultate trebuie sa te dedici. Sistemul de invatare al unui scolar, elev, licean orice presupune urmatoarele :

1) citesti lectia din caiet si o iei logic si incerci sa inveti esentialul
2)citesti din manual
3)te uiti frumos pe exercitiile facute in clasa (daca e obiect la care ai asa ceva laughing ) si mergi usor pe exemple sa vezi de ce se face asa si nu altfel
4) incerci sa rezolvi, gradual pe niveluri de dificultate, exercitii ^_^
Nenorocire, in final ai terminat.

E. complicat cu scoala. Daca ai ambitie ai totul. Eu in generala am avut in a 6a de exemplu media 9, 28 si apoi in a 8a 9, 92 :X. Totul e posibil xD

| Evelyn666 a răspuns:

Pff, si eu pateam cam la fel cand incepea scoala. Asta de obicei dureaza cam pe primul semestru, si ala fiind scurt, unde trebuie sa tragi tare sa-ti iasa media, dar in al doilea semestru straduie-te sa te si concentrezi pe ceea ce inveti, nu doar sa tocesti. Rezerva-ti o zi din weekend sa iesi cu prietenele, sa te distrezi sau sa faci ceva ce te relaxeaza. Astfel te vei mai destresa si schimba atmosfera. Nu ai de ce sa te sperii, te ambalezi degeaba. Bafta! happy

| FuckSchool a răspuns:

Nu trebuie sa iti fie frica. Crede-ma si eu sunt la generala si mai am jumatate de semestru si voi trece in a-9-a. Incearca sa inveti si mai mult si concentreaza-te pe ce trebuie sa faci. Pentru ca peste mai mult timp ai sa observi ca aceste lucruri iti vor folosi. Mult succesc si sa nu iti mai fie frica puppy dog eyes.

| MissAnonymous a răspuns:

Dupa parerea mea ar trebui doar sa gandesti pozitiv, darling.
Si mie mi se intampla uneori sa invat si totusi sa iau o nota nesatisfacatoare. ori din cauza emotiilor ( mai ales cand nu sunt obisnuita cu un profesor sau cand sunt in clasa si alte persoane din alte colectivitati ) ori alte cauze nici de mine stiute, dar tebuie sa gandesti pozitiv..sa iti spui in minte " totul va fi bine ". Eu uneori prin clasa 5-a, a 6-a..ma gandeam ca imi doresc o clona mega-inteligenta care sa faca totul in locul meu, iar eu sa ma trezesc cand termin clasa 8-a, trecand peste dorintele mele stupide, acum imi e frica doar ca am foarte multe teme si timp mai deloc, dar. sper sa reusesc.
Sa revenim, gandeste pozitiv, crede in tine, spera si vei reusi happy
Iar cand inveti, fii sigura pe tine ( stiu, usor de spus greu de facut, dar ia-o cu inceputul si incearca) si evita privirea profesorilor, colegilor.
Succes happy Toate cele bune, o seara placuta.