| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema cu invatatul, dupa ce citesc de 2-3 ori lectia ma i-au gadurile si ma,, trezesc" dupa 5 minute si n-am memorat nimic.Ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Când înveţi,scrie-ţi o listă cu ideile principale care îţi par ţie mai importante şi mai uşor de reţinut.Şi când citeşti o carte, lasă frâu liber imaginaţiei şi gândeşte că tu eşti personajul de roman, cel ce desfăşoară toată acţuinea.Astfel îţi va fi cu mult mai uşor.

1 răspuns:
| nickolleeee a răspuns:

Asa m`i se intampla si mie.mereu ceva imi distrage atentzia si cand imi aduc aminte ca am de invatat imi revin...solutzia ar fi sa fii singur atunci cand invetzi si sa te gandesti la fiecare cuvant atunci cand parcurgi randurile.incearca sa-ti imaginezi ceea ce citesti si nu invata pe dinafara k nu te ajuta cu nimic (SPOR LA INVataT)