| doroteea a întrebat:

am si eu o intrebare. Banuiesc ca multi s-au uitat la serialul jake si blake si am cautat pe net informatii(origine, in ce filme a mai jucat, etc) dar am gasit in engleza si mi-e sila sa mai cautlaughing. Deci cine imi zice si mie niste informatii? Dar nu vreau site-uri in engleza sau informatii in mai stiu eu ce limbahappy. funditahappy

Răspuns Câştigător
| me a răspuns:

Benjamin Rojas s-a nascut pe 16 aprilie 1985 in La Plata (Argentina). Familia sa este alcatuita din Juan Carlos (tatal), Rosalina (mama), Carlos Maria (frate), Juan Luis (frate) si Milagros (sora). Scriitorul sau favorit este Roberto Fontanarrosa, iar actorii sai favoriti sunt Dario Grandinetti si Antonio Gasalla. Ii place sa joace fotbal si rugby, de aceea idolul sau este fotbalistul Guillerme B. Schelloto.

Are o slabiciune pentru ciocolata, iar mancarea sa preferata este friptura si inghetata. Ideea de a deveni actor i-a venit pe cand avea 12 ani, dupa ce Cesar Silvera, unchiul sau care era fotograf, i-a pregatit un book profesional pe care l-a prezentat la diferite agentii de publicitate.

Benja (aceasta fiind una dintre poreclele sale pe langa Nano) a inceput sa mearga la castinguri, dar fara prea mult noroc: "Nu treceam de castinguri pentru ca, dupa ce ma puneau in fata camerelor, nu mai stiam ce sa spun. Ma minunam din orice fleac sau deveneam nervos. Dar, dupa ce am facut reclama pentru un parc de distractii, am primit si primul meu rol".
Filme cu Benjamín Rojas
Kluge (2009)
La leyenda (2008) - Lucas Vallejos
Erreway: 4 caminos / Erreway: 4 destine (2004) - Pablo
Floricienta / Cenusareasa (2004) - Franco Fritzenwalden (1 episode, 2004)
Rebelde Way / Rebelii (2002) - Pablo Bustamante
Chiquititas: Rincón de luz (2001) - Bautista Arce
Chiquititas (1995) - Bautista Arce /... (3 episodes, 1998-2000)
asta vroiai sa stii?

2 răspunsuri:
| me a răspuns:

Jake și Blake este un sitcom produs în Argentina, despre doi gemeni separați la naștere, care după ce se întâlnesc fac schimb de locuri. Serialul a fost creat de Cris Morena și produs de Cris Morena Group și RGB Entertainment.

Serialul a fost a fost filmat în Buenos Aires, Argentina în limba engleză. În ciuda faptului că a fost filmat în limba engleză, toți actorii sunt din Argentina, avându-l în rolul principal pe Benjamin Rojas.

O avanpremieră a avut loc pe 29 noiembrie 2009, iar premiera oficială a avut loc pe 7 decembrie 2009, la Disney Channel America Latină. În România, premiera a avut loc pe 16 august 2010, la Disney Channel România, cu o variantă dublată în limba română.

Jake și Blake sunt niște frați gemeni, separați la naștere, care nu s-au cunoscut nicodată. Jake este un elev devotat, iar Blake este un star pop foarte cunoscut. Într-o zi, Jake este exmatriculat din școală, din cauza problemelor avute cu fiul directorului. În timp ce Jake se întoarce de la școală, Blake fuge pentru a evita să meargă la o petrecere. Astfel, cei doi se întâlnesc și discută despre viețile și asemănarea lor fizică. Cei doi decid să facă schimb de roluri, Jake trebuind să fie un star pop, iar Blake o persoană obișnuită. Serialul este asemănător cu romanul Prinț și cerșetor. Dar în cele din urmă cei doi reiau vechile roluri.

Benjamin Rojas-Blake Hill -O vedetă pop, care își dorește o viață normală.
Benjamin Rojas -Jake Valley -Un elev conștiincios, pasionat de matematică. Este fratele geamăn a lui Blake
Sofía Reca- Hope- Cea mai mare fană a lui Blake, pe care-l urmărește peste tot.
Melanie Green- Annie -Cea mai bună prietenă a lui Jake.
Tomás Martínez -Max -Fratele în vârstă de 12 ani a lui Blake.
Victoria Maurette -Miranda -Asistenta lui Blake.
Diego Child- Bruce -Prietenul fals a lui Jake.
Matías Mayer -Alan -Fiul d-lui King și inamicul lui Jake.
Diego Leske -Dl. King -Directorul școlii unde învață Jake.
Ana Justo -Kathy- Bunica adoptivă a lui Jake.
Paul Drutman -Buddy -Șoferul și bodygoardul lui Blake.

| doroteea explică:

Nu ma intereseaza doar serialul, ma refer la viata lui benjamin rojas, de ex filmele in care a mai jucat...