| iöиi a întrebat:

am tema la mate thinking nu stiu cum sa fac adunari si scaderi cu fractii dar numitorul sa fie diferit.
va rog ajutati-ma! sa-mi explicati pe scurt

Răspuns Câştigător
| Spiruduşş a răspuns:

Adu fractiile la acelasi numitor.

''/'' = supra
de ex : 3/5 + 6/2 =
Cauti un numar care sa se imparta si la 5 si la 2. (cel mai mic multiplu comun)->10.Dupa.scrii = scrii o singura linie de fractie.La numitor pui 10. Impartesti 10, [in cap, sau pe alta foaie daca nu stii], pe rand cu fiecare numitor[5, 2]. 10:5=2. aplifici prima fractie cu 2. ( in stanga langa 3 scrii 2). Apoi impartesti 10 cu celalalt numarator : 10:2=5, faci la fel, aplifici a doua fractie cu 5.
Unde e linia aia de fractie [dupa egal], jos ai scris deja 10, deci sus faci asa. prima fractie e aplificata cu 2 nu? faci 2 ori 3 =6, deci scrii deasupra lui 10, 6. urmatoarea fractie e aplificata cu 5. faci 5 ori 6 =30. deci iti da 6+30 supra 10 = 36 supra 10. simplifici prin 2 si-ti da 18 supra 5. punct.

poate ai inteles ceva laughing

2 răspunsuri:
| kingofdice66 a răspuns:

Vizioneaza toate partile, vezi:
http://www.youtube.com/......ttp?/watch

| BiancaOMG a răspuns:

Adu la acelasi numitor(c.m.m.m.c)te descurci tu