| anonim_4396 a întrebat:

Bună! Am vârsta de 17 ani, sunt la liceu în clasa a 11 a! Poate că pare absurd ceea ce zic acum, poate trebuia mai devreme să se întâmple asta, dar aș dori să citesc! Aș vrea ceva recomandări de cărți, în special despre religie, psihologie și cam toate ce țin despre dezvoltare personală!

3 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Te sfatuiesc sa iti faci abonament la biblioteca si sa imprumuti diverse. Daca nu te-ai obisnuit pana acum cu cititul e posibil sa nu fie o idee buna sa cumperi carti, cel putin nu pana cand nu incepi sa prinzi gustul.Have fun.

https://carturesti.ro/blog/carti-dezvoltare-personala/

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Citește Biblia, în special Psalmul 91, Proverbele și Noul Testament.
Apoi îți recomand "Terapia prin râs" scrisă de Lenny Ravich.

| eduardie0 a răspuns:

Buna! sunt la facultatea de psihologie si iti pot recomanda cateva carti superbe.
daca vrei sa afli amanunte din domeniul psihologiei, recomand "Psihologia varstelor", "Psihologia personalitatii", "Fundamentele psihologiei".

Alte carti psihologice si de dezvoltare personala foarte faine:
-"Copilul Invizibil"
-"Omul devine ceea ce gandeste"
-"Cine sunt eu?"
-"Ziua in care m-am iubit cu adevarat"
-"Corpul nu uita"

O carte care abordeaza atat psihologia, cat si religia, spiritualitatea, etc. este "Secretele intregii vieti".

Recomand cu incredere toate si mult spor, foarte faina initiativa!