| toniii161616 a întrebat:

As avea nevoie de niște sfaturi. De când eram mai mica în clasa mea toată lumea făcea mișto de toată lumea și nu eram deloc uniți. Nici acum nu suntem dar eu vreau asta. Și pe lângă niciodată nu m-am simțit bine în clasa. Nu am prieteni,toată lumea este falsa și bârfitoare. Mama A venit cu ideea de a mă transfera undeva,ea gandindu se la faptul ca voi intra la liceul pe care mi le doresc. As vrea sa mă transfer dar pe de o parte nu as vrea. Persoanele cu care mai vorbesc din când în când din clasa îmi spun sa nu mă transfer, ca se înțeleg cel maiBine din clasa cu mine chiar dacă eu știu cât de false sunt. Îmi va fi dor de ei chiar dacă nu pot sa stau cu ei fiind și fitosi. Va fi greu cu drumul și așa dar na. Sfaturi?

Răspuns Câştigător
| eckblume a răspuns:

Inteleg cand vrei sa scoti in evidenta falsitatea, dar intr-o clasa de 20-30 de elevi nu pot fi toti falsi. S-ar presupune ca si tu ai fi falsa daca toata lumea e asa. Apreciaza-i pe colegii care iti spun sa nu te muti si incearca sa te imprietenesti mai mult cu ei. Nu iti spui neaparat secretele, nu dai detalii indiscrete despre tine cand esti prieten cu cineva. Distrati-va, nu suspecta pe oricine. Te vorbeste cineva de rau? Intreaba-l fata in fata ce are de spus.
Acelasi risc este si daca te muti la alta clasa/ alt liceu. Din clasa ta sigur exista macar o persoana la locul ei care nu barfeste, e modesta si prietenoasa.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Toți sunt la fel peste tot - la fel va fi și "dincolo"

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Uniți ca să ce?
De ce sunt toți, dar toti falși?
Tu ești unica care nu ești falsă sau ești și tu falsă?
De ce ai vrea să te muți?
De ce nu ai vrea?
Cum de te înțeșlegi bine cu niște false?
Cum de te gândești că îți va fi dor de ei, dacă toți sunt falși?
Ce înseamnă că sunt fițoși?
Sfaturi?
Limpezește-te la minte.

| Andreeush a răspuns:

Prietenii vin și pleacă, nu îți mai fă atâtea griji.