| anonim_4396 a întrebat:

As vrea niste pareri sincere(dar nu sa se ajunga la misto).Eu in prezent, sunt mai slaba de fel, am cu 6kg mai putin decat greutatea normala.Cand ma uit in oglinda,vad ca nu am forme deloc(de purtat sutiene port, dar unele-s prea mari, si imi gasesc greu). Sunt subtire sa zic.Cand am fost la doctor,m-a cantarit,si mi-a zis insa ca-s ok, nu am nicio problema, dar daca slabesc cu 4kg sunt anorexica.Eu mereu am fost slaba, si am fost complexata de asta, la varsta de 14 ani m-am inchis in mine(eram timida,dar pe langa asta,si probleme financiare aveam si nu imi permiteam sa ma imbrac cum imi place,si ajunsesem la un moment dat sa fiu tratata ca un gunoi de catre colegi,la un moment dat si profesori). Situatia s-a schimbat,dar am ramas cu amintiri nu tocmai frumoase,acum singura problema este greutatea,pur si simplu nu reusesc sa ma ingras,nu sunt genul sa mananc mult,dar am inceput sa ma fortez sa fac asta, dar am si studii si nu pot sa renunt la ele(pentru ca, nu mai am timp
atunci sa mananc calumea). Precizez si faptul ca toata depresia aceea m-a facut de la varstele de 12-14 ani sa mananc super putin si deseori nu mancam si o zi intreaga.E pe sistem nervos treaba asta,pentru ca acum daca-s suparata sau stresata,mi se taie pofta de mancare. Aveti niste sfaturi sa imi dati? Da stiu,in continuare depun eforturi sa ma ingras,stiu ca asta e parte din raspuns,e totusi super greu, pentru ca e ca si cum ar vrea o fata grasa sa slabeasca, la fel de greu e si la mine.

6 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Parerea mea este sa te accepti asa cum esti. Mananca normal si sanatos si nu te mai gandi sa te ingrasi. Incearca sa nu mai lasi starile sufletesti sa iti afecteze pofta de mancare. Pe masura ce inaintezi in varsta va fi tot mai greu sa tii sub control kilogramele in plus; ele iti afecteaza si sanatatea si aspectul (o persoana mai plinuta are sanse mai mari sa aiba celulita).
Nu te lua dupa parerile altora. Vei gasi baieti care sa te placa asa cum esti. Si eu as fi unul dintre ei daca as fi de varsta ta happy

Răspuns utilizator avertizat
| christine99 a răspuns:

Cu cat inaintezi in varsta, o sa-ti incetineasca metabolismul si o sa te ingrasi. Traieste-ti viata si accepta-te cum esti, ei de asta fac misto de tine, pentru ca daca nu te placi tu singura, putine persoane te vor place.

| MădălinaMaya055 a răspuns (pentru nimportequi):

Multumesc mult, voi tine cont de ceea ce ai zis.Ai un raspuns folositor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O sa ai tot timpul sa te ingrasi, dupa 20 si o sa vrei sa fii ca acum. Bucura-te de cum esti acum. Si eu eram slab cand eram mic, si voiam sa fiu gras. acum am facut titai burta si obosesc repede. Nasol.

| MarianWLF a răspuns:

Hai sa iti spun ceva la care nu te-ai gandit. Mai e o solutie pe langa sa te ingrasi, si anume muschii, pot fii subdezvoltati, stii ca formele frumoase la o fata, sunt date de forma muschilor, nici decum a procentului de grasime, tine minte asta. Si nu ma refer la muschi care sa arate masculin, ma refer la formele alea armonioase, te poti apuca de fitness, sau de sala gen ceva circuit, adica cate putin la fiecare aparat. Muschii trebuie sa ii dezvolti intr-o anumita masura pentru a arata bine, cand grasimea dispare, ce raman? Muschii, dupa aia ramane modelat corpul, cand grasimea a disparut, deci degeaba incerci sa te ingrasi.