| anonim_4396 a întrebat:

Buna! Azi am dat un quiz la biologie (sunt inca la scoala) si am luat punctaj maxim (nici nu am invatat, imi place materia si prind repede). Am terminat prima si am iesit de la ora. Problema este ca o colega imi tot punea intrebari pe whatsapp s-o ajut (intrebarile erau contra timp), iar ea nu se descurca deloc. Imi displace extrem de tare sa dau de copiat pentru ca simt ca ma sabotez pe mine insami (intrucat sunt o fire competitiva si individualista - traiesc pe principiul ca eu sunt centrul meu de interes si ce fac eu insami este bine). Doar ca si ea m-a ajutat de-a lungul timpului si avem o relatie buna si n-am vrut sa stric asta. Asa ca i-am dat de copiat la 3 intrebari (testul avand 21). I-am spus exact asa:,,Scuze, dar nu as mai vrea sa-ti spun. Scuze". Peste un minut mi-a mai pus una care era extrem de usoara. Pe de o parte tineam la relatia buna dintre noi, pe de alta am avut un impuls de orgoliu si un pic nervi si i-am zis,,Scuze. Dar nu". Si nu i-am zis nimic. M-am deconectat. Asta s-a intamplat acum mai multe ore si nu pot sa-mi iau gandul de la asta. Nu sunt obisnuita sa spun NU, ma simt nesimtita, ignoranta, rautacioasa. Si trebuie sa recunosc ca sunt coplesita de regret si intrebari:,,Oare s-a suparat?",,Oare ma crede rea?",, Oare o sa ma mai ajute?",, Oare n-o sa se mai poarte frumos cu mine?". Chiar nu stiu ce sa fac, nu-mi pot lua gandul de la asta si nu-mi vine sa cred ca am spus NU.

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

"Doar ca si ea m-a ajutat de-a lungul timpului "

adică tot niște răspunsuri la vreo lucrare, la vreo materie?