| ir3al a întrebat:

ca orice adolescent sunt in cautarea drumului in viata.Imi doream sa fiu medic dentist, Spuneti-mi cum este la facultatea de medicina, cum sunt profesorii, studentii, cum este sa inveti, este greu? de ce? Dati-mi cat mai multe detalii despre viata de student la medicina.Dau funda si multumesc frumos!

1 răspuns:
| TiffanyღBJ a răspuns:

Facultatea de medicina dentara dureaza 6 ani si este urmata de 1 an de masterat. Dupa care poti face si un rezidentiat care mai dureaza cativa ani.
Este greu in sensul ca este foarte mult de invatat, in primii ani se fac multe materii de medicina generala ( medicina intena la ORL, oflatmologie, chirurgie generala etc ), apoi se va pune accentul pe medicina dentara. O materie foarte grea va fi chirurgia buco-maxilo-faciala. Este de preferat sa inveti tot timpul, nu doar in sesiune pentru ca nu orea faci fata, volumul este mare, informatiile sunt complicate etc. In general profesorii sunt foarte exigenti. Practica pe pacienti nu este nici aia floare la ureche...
Una peste alta, este o facultate grea si o meserie la fel de grea, iar daca nu esti cu adevarat pasionat este si mai greu