| Chocolateiseverything a întrebat:

Buna :*! Care sunt venele si care sunt arterele?
Adica care duce sange spre inima si care ia sange, sau cum era...?(scuze pentru categorie)

Răspuns Câştigător
| Konata a răspuns:

Atât arterele, cât şi venele fac parte din sistemul circulator. Dar dacă arterele (cu excepţia arterelor pulmonare) au rolul de a transporta sângele oxigenat venit de la plămâni, venele sunt vehiculul pentru sângele sărăcit de oxigen către inimă şi apoi plămâni.Arterele sunt mai groase, căci în ele este o presiune mai mare decât în vene. Tensiunea arterială este maximă în perioada contracţiei inimii - presiunea sistolică - şi minimă în perioada în care inima se relaxează, umplându-se din nou cu sânge - presiunea diastolică.