| iulya_9118 a întrebat:

cum pot sa ma machez? sunt blonda cu ochii albastri spre verde si am tenul deschishappy. imi puteti da niste idei? dar sa nu fie asa strident ceva mai simpluhappy. mersi:*funda:X

Răspuns Câştigător
| Iiiiioana a răspuns:

Creeaza un machiaj deosebit prin farduri ce dau lumina si prin umbre. Daca esti blonda, nuantele de auriu, maro, brun reprezinta o combinatie ideala, mai ales daca ai si ochii albastri! Foloseste un blush si un ruj in nuante naturale, piersica, astfel vei sincroniza perfect culorile calde, iar tu vei avea un look de invidiat!
Blondele arata cel mai bine machiate in tonuri usoare, pastelate. Tonurile inchise creeaza un contrast prea evident si dau un aer sever.
Se va opta pentru culorile bej, bej inchis, bej auriu. Fondul de ten va fi intins peste un foarte fin strat de crema grasa si hidratanta, care a fost bine masata ca sa intre repede in piele si stearsa apoi cu un servetel. Daca nu intrebuintezi fond de ten poti folosi numai pudra ceva mai inchisa la culoare decat obrazul. Peste fondul de ten vei face corecturile si vei aplica pe obraji fardul gras potrivit formei acestuia; vei pudra apoi cu o pudra cu un ton mai deschis decat fondul de ten. Fardul il vei aplicat in strat subtire. Ochii, care sunt si ei sensibili, vor fi fardati, dar numai cu produse de buna calitate care sa nu irite si ai caror coloranti sa nu produca alergie.
Daca esti blonda cu ochi albastri atunci bucura-te de albastru si verde. In rest orice blonda ar trebui sa combine cu stil si gratie roz (hihi, desigur ca roz), violet, lila, bordo, auriu si tonuri de maro blande, pe langa verde, albastru, turcoaz. Iti poti accentua ochii cu un tus sau creion negru. Iar ca mascara poti folosi cele negre sau albastre.
Buzele ar trebui sa fie puse in evidenta cu un glos, cu textura moale si usor stralucitor, dar care sa nu arate a ceara topita pe buze. Culori deschise, usor translucide, multe tonuri de roz, dar culori naturale. Si rosu aprins poate fi folosit, dar mai mult seara cu un machiaj foarte dramatic si accentuat.
Raspuns: Daca parul tau are o culoare calda, aurie, iti va sta bine machiata cu nuante care apartin familiei piersicilor, cum ar fi oranj, galben, auriu, maro si bej. Daca, dimpotriva, nuanta parului tau este una rece, chiar si cenusie, iti recomand sa folosesti culori de asemenea reci: violet, albastru, verde, cenusiu si roz. Dar ai grija, nu le folosi pe toate odata! Alege-ti culoarea pentru machiajul ochilor si in functie de culoarea tinutei pe care o porti. Evita sa folosesti culori de fard la fel de tari precum cele ale vesti-mentatiei. Nu uita sa armonizezi culorile fardurilor de ochi cu aceea a blush-ului (fard de obraji) si a rujului! Incearca sa iti gasesti nuante apropiate ale produselor de machiaj. De exemplu, la fardul de ochi de culoare violet, albastru sau verde se potriveste ca blush si ruj culoarea roz. Pentru paleta de culori calde, buzele trebuie sa fie rosii (poti folosi si oranj, care poate fi purtat ca si ruj sau blush).
Daca ai parul blond cele mai potrivite nuante de machiaj sunt moi si pastelate. Tonurile inchise nu sunt potrivite deloc deoarece da o tenta de severitate fetii. Culoarea roz deschis, nuanta de piersica, de auriu şi şampanie sunt perfecte pentru blonde.
La ochi foloseste un rimel maro, un fard de nuanta roz deschis, bej sau nunante calde de piersica, iar creionul pentru contur sa fie de culoare maro.
Pentru fondul de ten este recomandat o nuanta galbui, cat mai natural. Alege un fard roz sau in nuanta de piersica pentru a adauga o nuanta de culoare obrajilor.
Pe buze poti folosi un ruj sau un gloss cu nuanta piersicii, iar pentru ocazii mai speciale puteti folosi un ruj rosu.
sper ca te-am putut ajuta big grin

1 răspuns:
| OnixXdd a răspuns:

Creion dermatograf: albastru sau gri;
Fard: piersica, fildes, auriu pal, albastru deschis; gri, albastru, roz, verde si maro deschis;
Rimelul: albastru inchis sau maro.