| RagazzaDiPapa a întrebat:

Cum vi se pare numele Miruna-Delia? Eu il iubesc!:X Imi puteti spune ce semnificatii are? >Mersiibig grin

Răspuns Câştigător
| Rucky a răspuns:

Buna. Frumos nume, intr'adevar :*
Miruna - Forma feminina a numelui Miron - la baza acestor doua prenume se afla un nume grecesc Myron, care la randul lui provine din substantivul "myron", un ulei extras din plante parfumate, care are sensul de "balsam", "mirodenie". Semnificatia crestina este aceea a "untdelemnului sfintit", a mirului, folosit mai ales la Taina Botezului (cuvantul "mir" este de origine greceasca). Miron si Miruna (cu forma prescurtata de Miru) sunt nume prezente in randul martirilor si a sfintilor aflati in panteonul crestin, ceea ce a dus la popularizarea lor de-a lungul anilor. Ele sunt prezente inca de acum sute de ani in documentele din Moldova si Transilvania, iar vechimea lor este justificata de multimea derivatelor care exista: Mironas, Mironeasa, Mironel, Mirones, Mironescu, Mirea, Miroianu, Mirontov, Mironovici, Mirulescu etc. Sf. Miron, facatorul de minuni, a trait in secolul al III-lea si a savarsit multe minuni, care au facut ca multi pagani sa treaca la credinta in Hristos. Biserica catolica il pomeneste pe data de 8 august.
Delia - Prenume preluat din limba greaca, unde Delia era numele unei sarbatori ateniene care avea loc in amintirea plecarii lui Tezeu in Creta (personaj imaginar, celebrul razboinic si erou atenian, fiind cunoscut pentru ca l-a ucis pe Minotaur, o bestie jumatate om si jumatate taur, care traia sub palatul regelui Minos din Knossos). Termenul mai era folosit sa desemneze locuitorii insulei Delos, socotita ca patria zeitei Artemis si a fratelui ei, Apollo. Forma cuvantului la plural - Deliades, a circulat in literatura mitologica. In onomastica romaneasca, numele s-a facut cunoscut si prin influenta modelelor reprezentate de diverse personaje literare care au purtat acest nume.

4 răspunsuri:
| emaalexandra97 a răspuns:

Este foarte frumos numele,, miruna-delia"
semnificatia numelui este:
Origine si semnificatiile numelui Miruna

Nume slave: cea aducatoare de pace, mir

Despre numele Miruna

Miruna are la baza, dupa unele interpretari, substantivul "myron", un ulei extras din plante parfumate, care are sensul de "balsam", "mirodenie". Din punct de vedere crestin este vorba despre "untdelemnul sfintit", mirul folosit la Botez.

In slava, mir inseamna pace, de unde Miruna semnifica "cea aducatoare de pace", "pacifista".

Nume asemanatoare

Mirel Mirela Miron Miroslav Miroslava

Origine si semnificatiile numelui Delia

Nume grecesti: din Delos

sper ca raspunsul meu iti este folositor.

| ddanaraluca a răspuns:

Foarte frumos numele Miruna-Delia chir e frumos
Miruna:Cea aducatoare de pace, mir
Delia-Din Delos
P. S Mie imi place foarte mult numele Diana-Emma

| lOllipOp a răspuns:

Buna thumbs up e un nume intr-adevar frumos.

Miruna

Miruna are la baza, dupa unele interpretari, substantivul "myron", un ulei extras din plante parfumate, care are sensul de "balsam", "mirodenie". Din punct de vedere crestin este vorba despre "untdelemnul sfintit", mirul folosit la Botez.

In slava, mir inseamna pace, de unde Miruna semnifica "cea aducatoare de pace", "pacifista".

Delia

Numele Delia este de origine greaca si inseamna "din Delos". Insula Delos este locul de nastere al zeitei Artemis si al fratelui sau Apollo. Numele este varianta scurta de la Cordelia sau Adelia. Numele apare in poemele din secolele al XVI-lea si al XVII-lea.

pa, pa:*

| Lorena_9308 a răspuns:

Delia - cea de pe insula Delos ( din greaca) si Miruna - cea aducatoare de pace. sunt 2 nume dragute