| AndreeaCristina1992 a întrebat:

Bună. Dacă am diplomă la concurs de desen, premiul I la națională si internationala. Mai dau admiterea adică proba de pictură. La facultatea de arte Cluj? Multumesc

Răspuns Câştigător
| Nirvanaaa a răspuns:

Art. 11
Prin excepție, pentru admiterea în anul universitar 2020-2021, Universitatea prevede
la fiecare specializare/program de studii un număr limitat de locuri pentru „alte
situaţii" :
a. Absolvenţii de liceu care au obţinut premiile I, II, III, la concursuri naţionale –
recunoscute de Ministerul Educaţiei și Cercetării - în ultimii doi ani de studiu pot fi
admişi fără concurs, în limita locurilor finanţate de la bugetul de stat, aprobate prin
hotărâre de guvern, la acele specializări/programe de studii care corespund
disciplinelor la care au fost distinşi. Lista celor admişi fără concurs va fi afişată
conform calendarului de concurs.
b. Candidaţii la studiile universitare de licenţă care au obţinut în perioada
studiilor liceale, distincţii (premiile I, II, III, menţiune) la olimpiadele şcolare
internaţionale recunoscute de Ministerul Educaţiei și Cercetării beneficiază de
dreptul de a se înscrie, fără susţinerea concursului de admitere, pe locuri finanţate de
la buget, la acele specializări/programe de studii care corespund disciplinelor la care
au fost distinşi. Lista acestora se aprobă prin Ordin al Ministrului Educaţiei și
Cercetării.
Candidatii prevazuti la art. 11 lit.a și b vor încărca în platforma pusă la dispoziție de
universitate și scanarea / fotografie cu diploma cu distincția obținută (semnată și
ștampilată), lipsa acestui document conducând la invalidarea statutului de candidat
olimpic. Candidații validați cu statut de candidat olimpic vor susține un interviu online
pe baza Portofoliului specific programului de studiu conform calendarului din anexa
1. Lista celor admişi fără concurs va fi afişată conform calendarului de concurs, iar
candidații admiși nu vor participa la restul probelor.
Asta e din metodologia de 2020. Avand in vedere ca pandemia continua vor fi sansele sa fie la fel si anul asta. Vezi daca te incadrezi.

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

Oimpiadă națională organizată de minister, da altfel ba