| Euletitia a întrebat:

daca la scoala sa zicem ca ati facut o prostie, nu e vorba ca nu aveti temele sau nu ati invatat, ci ati facut o greseala de comportament si un profesor/o profesoara va cearta voi cum reactionati? Comentati,ii intoaceti vorba, ii raspundeti urat, incercati sa va gasiti justificari sau sa negati ca sunteti vinovati sau taceti intimp ce va cearta si la final va cereti scuze si promiteti ca nu veti repeta acea greseala? Si inca ceva: va ridicati in picioare in timp, ce av cearta sau ramneti jos in banca?

Răspuns Câştigător
| Yukki a răspuns:

Te ridici i picioare, si daca te cearta astepti sa termine ce avea de zis si pe urma sa ii explici, sau iti ceri scuze ca il/o intrerupi si ii ceri voie sa ii explici laughing

5 răspunsuri:
| anss23 a răspuns:

Probabil m-as ridica in picioare si as astepta sa ma certe(ca sa se mai calmezelaughing) iar dupa mi-as cere scuze si as incerca sa il asigur ca nu se va mai intampla..Sau as intreba ce as putea face pentru a ma revansa.

| YangMin a răspuns:

Deci.cand ma cearta eu nu zic nimic.desi nu m-a certat nici un profesor inca.Si ramai exact unde esti. Daca esti in banca, stai in banca. daca esti in picioare nu te ridica.Nu ii comenta sau intoarce vorba pentru ca tu ai de pierdut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut.
Eu am păţit ceva mult mai nasol.Profesoara mea de engleză, pusese pata pe mine.Nu ştiu de ce,sincer,pentru că sunt o fată foarte cuminte,nu sunt obraznică, răspund, sunt la zi cu temele, etc.Mă jignea tot timpul, mă punea să răspund de foarte mult ori în timpul orei...ca să-i dovedesc că am mai mult creier decât dânsa şi evident la sfatul dirigintei, am tăcut.Am înghiţit în sec şi am dat tot ce a fost mai bun din mine. Spunea că nu sunt bună la engleză, că sunt varză, dar i-am dovedit că s-a înşelat. Văzând asta, a pus pata pe alt copil, nebuna.

Ţi-am spus asta ca să înţelegi că nu are rost să comentezi în astfel de situaţii.Ei deţin puterea.Ei au catalogul şi nu merită să suferi un an din cauza unui comentariu pripit.Mai bine taci şi dovedeşti că eşti mult peste nivelul acelei persoane.
Ca să dovedeşti acest lucru şi să rămână total şocat, te poţi ridica în picioare.
Succes!

| Euletitia explică:

Sa va zic cum procedez eu: cand ma cearta ma ridic in picioare si astept sa ma certe...chiar daca imi vorbeste mai urat sau nu ma consider prea vinovata, tac si inghit si aplec usor capul. Apoi imi cer scuze, fie ca sunt vinovata sau nu, asigur ca nu se va repeta si incerc sa imi indeplinesc cat mai bine pedeapsa pe care mi-o da.

| TurdaVasi a răspuns:

Mi s-a intamplat de multe ori laughing
dar tot timpu mam scos cu ceva.
Iar daca vedeam ca chiar nu ma crede plecam capu in jos si taceam (imi ceream si scuze)