| anonim_4396 a întrebat:

Dati-mi niste statusuri triste de dor pentru sfarsit de clasa a 8-a. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| iulia1996 a răspuns:

Pai eu am ceva dar e ceva mai lung. sper sa-ti fie de ajutor:d
Am trecut prin patru ani împreună, înghesuiţi într-o clasă de la etajul 1 a unei clădiri vechi ce a învăţat material claselor I-VIII pe dinafară în timpul pe care l-a petrecut găzduind diferiţi elevi, diferiţi profesori, diferiţi directori.
În primele zile nici nu îmi trecea prin cap că acest vis frumos la care au contribuit douăzeci şi sapte de persoane – fără să punem la socoteală profii, care ne-au suportat gurile prea mari, bileţelele, neatenţia la ore sau remarcile nepoliticoase, şi personalul şcolii care ne-a fost alături, unii poate doar aduncându-ne zi de zi cosul cu cornuri si unt, ştiind că majoritatea vor ajunge pe podea sau tapet pentru pereţi, sau curaţând clasa goală după cursuri; clasă de a cărei uşi atârnă o plăcuţa veche pe care candva scria „VIII C" – se va termina atât de curând.
Noi. 8C. Doar un grup de adolescenti pe care dacă i-ai privi cu atenţie nu a-i zice că au ceva în comun. Dar avem: prietenia; chiar dacă uneori se manifestă prin palme, certuri sau idei trăznite ce nu îi amuză deloc pe cei ce au ghinionul să fie victimele acestora.
Acum patru ani noi şi doamna dirigintă aveam un vis: sa devenim un colectiv unit. Exceptând anumite momente în care ne vine să ne luăm de păr si apoi să plecăm pe drumuri total diferite, cred că am reuşit. Am ajuns din eu, tu, el, ea doar…noi. Şi nu am fi fost aceiaşi fără profesorii ce îşi sacrifică cel puţin o oră pe săptămână să îşi petreacă timpul cu noi. Cred că nu ar trebui menţionate orele în care primim puţină libertate şi suntem scutiţi de termeni, formule şi date care cu greu ne intră în cap; aşa că sar peste acest lucru, dar nu înainte de a adăuga ceva: „Mulţumim!". Şi mulţumim că aţi rămas între aceiaşi patru pereţi împortiva dorinţei dumneavoastră de a pleca şi de a ne uita – desigur, ştim că nu aţi putea face asta. Şi nu în ultimul rând, mulţumim pentru înţelegerea de care aţi dat dovadă, oferindu-ne note mai mari pentru a ne ajuta să ajungem la liceul dorit. Chiar dacă uneori s-a întâmplat opusul şi am fost depunctaţi pe nedrept, tot profesorii noştri rămâneţi şi veţi fi in amintirea noastră pentru totdeauna, cu bune si cu rele.
Un mesaj pentru viitorii şi actualii elevi ai şcolii: apreciaţi munca depusa de aceşti oameni care tin la noi in ciuda faptului că nu sunt plătiţi cum trebuie continuă să predea, şi asta pentru voi, pentru a vă oferi educaţia pe care o meritaţi şi de care aveţi nevoie pentru ca mai târziu să ajungeţi unde veţi dori.
Nu pot să închei fără să îi mulţumesc doamnei diriginte care s-a străduit să ne ţină în frâu şi să scoată tot ce e mai bun din noi. Asa ca mulţumesc! Un singur lucru mai am de spus: nu sunteţi doar profesorii si diriginta noastra, ci sunteti o parte din noi, din 8C, cei ce vor fi mereu in frunte, datorită tuturor celor menţionaţi mai sus.

daca iti plk astept fundita:d:dbig grin

14 răspunsuri:
| ~~Ingerasul Riri:D~~ a răspuns:

Colegi am fost, prieteni vom ramane

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Clasa a-8-a a avut si parti bune si parti rele. adio colegi! vom ramane mereu prieteni!

| MSM19 a răspuns:

Uite statusu asta:o sa-mi fie dor de ani de liceu

| butt3rfly16 a răspuns:

Si daca norii desi se duc / Si iese'n luciu luna / E ca aminte sa-ti aduci / De mine-ntotdeauna.

o melodie ca o soapta... frumos final, plin de melacolia unei chemari si unei cautari de sine...

Poate candva o sa te strang de mana, sa-ti spun :orice s`ar intampla...ramanem impreuna:X

Cel mai frumos cadou este ATENTIA, iar cea mai grea pedeapsa este UITAREA

sper sa-ti fie de foloswinking

| zuzu_3087 a răspuns:

A fost ca o clipa de ne uitat dar acum totul s-a terminat.nu stiu ce va urma dar nu va mai fi asa.anii petrecuti cu voi au fost minunati si nu se vor uita niciodata

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am plans cu voi, am ras cu voi, dar acum totul s-a terminatsad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buana

| Alee_7109 a răspuns:

Deci cel a lu' Iulia 1996 ...este cel mai bun.merita.numai ca faci tu cateva schimbari...e genial.ma apucat plasu :-

| DyEnUsHa a răspuns:

Anii trec/pe zice trece noi ne schimbam mai mult/dar amintirile frumoase petrecute 8 ani impreuna nu le uitam niciodata/o sa imi fie dor de anii petrecuti impreuna /de toate nazdravaniile facute impreuna...o sa-mi sie dorsadcrying

| jumbO a răspuns:

Am ajuns acum aici, suntem la final de drum
Iata ca a trecut repede si acest an nebun
Au fost zile mai grele si zile mai frumoase
Multe rele s-au ivit noi nu am cazut in plasa

Am mers pana la capat oricat de greu ar fi fost
Ai am reusit sa nu ne bagam aiurea fara rost
Fiecare a stat in post si-a vazut de visul lui
A fost frumos ca nu a mers dupa regula jocului
Tot ce am facut mereu, mereu
A fost sa ne distram

In tot ce am sa fac n-o sa uit nimic de fapt
Niciun pact dintre toate nu va ramane uitat
Acum nu tac desi devin nostalgiu
Constat ca o perioada frumoasa tocmai s-a terminat.

1.Am ajuns acum aici,suntem la final de drum
Iata ca a trecut repede si acest an nebun
Au fost zile mai grele si zile mai frumoase
Multe rele s-au ivit noi nu am cazut in plasa
Am mers pana la capat oricat de greu ar fi fost
Ai am reusit sa nu ne bagam aiurea fara rost
Fiecare a stat in post si-a vazut de visul lui
A fost frumos ca nu a mers dupa regula jocului
Tot ce am facut mereu, mereu
A fost sa ne distram
Si clipele care au trecut nu, nu o sa le uitam
O sa speram ca nu vom da uitarii
Acesti ani de vis si o sa reusim tot asa cum ne-am promis.

In tot ce am sa fac n-o sa uit nimic de fapt
Niciun pact dintre toate nu va ramane uitat
Acum nu tac desi devin nostalgiu
Constat ca o perioada frumoasa tocmai s-a terminat.

2. Uite asa trec pe langa noi 8 ani
Ne-am bucurat si am sarbatorit cand am avut bani
Ne-am simtit bine si nimic n-a fost de prisos
Ca fara noi dadea faliment magazinul de jos
Absentez de la ora,ba la mate ai tema
N-am,dar de ce,cand a fost asta o problema?
Si ce schema stai sa vezi
Cum apare scutirea in statie si o scot din sac
Nu tac,stii bine ca tot o sa comentez
Si doar prin felul meu de-a fi pe multi ii stresez
Stiu,si stiu toti, dar la ce liceu intram?
Lasa-ma! pana atunci hai sa ne distram.
In tot ce am sa fac n-o sa uit nimic de fapt
Niciun pact dintre toate nu va ramane uitat
Acum nu tac desi devin nostalgiu
Constat ca o perioada frumoasa tocmai s-a termïnat.

Fundita?
Pa, pa.

| redilicious a răspuns:

Bunaaa; 33.

Chiar daca as putea, nimic nu as schimba. Nimic din 8 ani de zile n-as schimba.
-Am impartit aceeasi clasa. Am avut si reusite, dar acum tot ce avem sunt doar cai diferite!
-Am ajuns acum, aici, suntem la final de drum. Iata ca a trecut repede si acest an nebun
-Si o sa fie clasa goala in clipa despartirii, vom pleca pe drumuri separate, fiecare în alta parte.
-Stiti? Au fost cei mai frumosi ani, generala mi-a lasat un semn, niste prieteni si niste amintiri pastrate in sufletul meu.
-Opt ani colegi de scoala, unde atatea am invatat, dar cand ramane clasa goala, un gol in suflet ne-ati lasat!
-Amintirile raman, indiferent de ce-ar urma!

. Pentru 4 ani impreuna, plini de bucurii, tristeti, si note proaste. Sper ca nu ne vom uita unii pe altii.
2.Pentru colegii mei sper sa nu uitam momentele frumos petrecute on cei patru ani.Si sa nu se schimbe prea multe.Sa ne amintim cu drag ce faceam in ani ce au trecut, lucruri bune dar si lucruri rele.

Stiu ca un simplu "multumesc" nu este de ajuns pentru toate momentele frumoase pe care mi le-ai oferit. Pentru clipele de neuitat si pentru emotiile incercate... Pentru fluturasii din stomanc sau pentru zambetul de pe fata mea...

Iti multumesc mult ca te-ai gandit la mine si mi-ai fost aproape in fiecare zi.Fie ca norocul si fericirea sa-ti fie tovarasi de drum mereu, sa fi sanatoasa si sa ai parte de impliniri pe toate planurile!

Fa ceea ce te te face fericit si vei stii cum sa transformi visurile in realitate. Si nu uita sa multumesti pentru ceea ce ti se intampla frumos...

Iti doresc sa fii frumoasa, iti doresc sa fii iubita, iti doresc dorinta sa ti se implineasca. Fericirea exista oriunde, doar ca nu-i dai atentie. Uita-te imprejur si vei vedea ca fiecare clipa, fiecare zi si noapte sunt unice. Asculta glasul vietii, asculta cum loveste apusul de soare pamintul, asculta norii cum pling, asculta aerul cum trece pe linga chipul tau, asculta apa susurind si iarba crescind si vei vedea ca totul are un rost si merita sa incerci si sa indraznesti sa fii fericita.

Nu uita ca in urma ta, trebuie macar sa rasara o simpla floare sa ramana o amintire de neuitat: Iti doresc o viata precum gingasia unei flori rasarite in zorii unei senine zile de primavara.

Timpul ne-a adus impreuna in scoala generala si ne-a daruit cei 8 ani unici impreuna, insa tot timpul ne-a rapit perioada copilariei.Nu ar trebui sa ne para rau. dupa cum stim,este inevitabil sa ne maturizam,iar atunci cand o facem sa fie intr-un mod frumos,sa ne aducem aminte ca nu ne-am irosit copilaria, ci am trait cei mai frumosi ani, care nu ar fi fost posibili fara voi, dragi colegi!
In mesajele tale ar fi dragut daca ai aduce aminte de intamplari hazlii din timpul gimnaziului de care sa stie toti colegii tai.
Celor mai buni prieteni ai putea sa le faci mesaje mai speciale in care sa la multumesti pentru clipele in care ti-au fost alaturi, te-au sprijinit.
De asemenea, nu uita sa mentionezi ceva de genul: 'de acum incolo fiecare o va lua pe drumul sau si va face propriile alegeri.Dar niciunul nu va uita de unde a plecat si cate amintiri il leaga de anii petrecuti impreuna(cu clasa):vestea unei note mici, primul clopotel, prima intalnire cu doamna diriginta...
Cate dreptate aveau parintii si profesorii cand ne avertizau sa pretuim cu mare grija anii copilariei pentru ca ei nu se vor mai intoarce niciodata! Insa multi dintre noi au fost captati de dorinta de a se maturiza mai repede si au trecut cu vederea esentialul celor 8 ani de zile.
Si uitati-va acum, in pragul maturizarii, cand, fiecare dintre noi ar si-ar schimba ani din viata pe o saptamana in care copilaria era in floare.Anii copilariei sunt unici si speciali, anii in care greselile erau la ordinea zilei, iar profesorii si parintii le corectau intodeauna; anii in care nu era nevoie sa faci alegeri singur, ci profesorii si parintii le faceau pe cele mai bune pentru tine.

Sper ca te-am ajutat ~

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru iulia1996):

Doamneee,deci plang :'( Mesajul asta e... happy Oooo

| alexalexandra55 a răspuns:

Vezi Aici http://estatusuri.cabanova.com/statusuri-online.html
Sunt foarte bune o sa fi multumita

Sper sa te ajute

| raduconstantin11 a răspuns:

Eu am găsit statusuri pe
https://mstatusuri.cabanova.com/

Sper sa te ajute