| Alice_6278 a întrebat:

Datzimi va rog kiteva motive ca sa mai traiesc.multumesc anticipat.(cry)

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Draga Dan (probabil asa te cheama), desi nu ne-ai dezvaluit cauzele care ti-au provocat suferintele si gandurile astea intunecate, motive ca sa traiesti sunt o mie si chiar mai mult. In primul rand, unul dintre motivele primordiale ar fi ca trebuie sa traiesti pentru parintii care ti-au dat viata, te-au crescut, te-au ingrijit (cum au putut ei mai bine) si te-au educat. In al doilea rand, pentru tine! E foarte usor sa-ti iei viata (desi n-ai niciun drept, caci numai Dumnezeu este cel ce decide!), dar ce castigi? Nimic, absolut nimic! Te duci in pamant si lasi in urma o familie indurerata, niste colegi, prieteni indurerati si...multe, multe lacrimi! Dar orice durere tine un timp, apoi se asterne uitarea (poate nu si pentru parinti), iar tu ramai doar un nume scris pe o cruce, pe un mormant. Si iar te-ntreb: ce rezolvi cu asta? Acelasi raspune: NIMIC! Cine sau ce a putut sa-ti produca o asa de mare suferinta, incat sa vrei sa renunti la viata? Nu cred ca exista vreun lucru sau vreo fiinta pe fata pamantului, pentru care sa-ti dai viata. E un sacrificiu mult prea mare! Chiar daca acum esti deceptionat, deprimat, debusolat, incearca sa judeci la rece, sa-ti pui ordine in ganduri, in viata si sa vezi "partea buna a lucrurilor" sau "partea plina a paharului". Gandeste-te ca esti tanar si ai viata inainte! Toata lumea are si zile bune si zile rele, caci asa e viata. Dar asta nu inseamna ca trebuie sa disperam si sa ne dam batuti! Viata e un mare dar de la Dumnezeu si trebuie sa-l pastram cu sfintenie si sa ne bucuram de el cat mai mult. Sunt foarte mahnita, cand vad la TV cate o stire, care anunta ca a mai murit un copil sau adolescent, motivele fiind, in general, deceptia in dragoste (care probabil e si motivul tau,... gresesc oare?!), neintelegerile cu parintii ori profesorii. Este pacat ca nu exista comunicare si astfel, nefiind sfatuiti, acei copii se inchid in ei, vad totul in negru si pana la urma aleg sa se sinucida. Pe tine, insa, te felicit, ca ai avut curajul sa-ti intrebi prietenii de pe TPU si astfel sa poti primi ajutorul si sfaturile necesare, pentru a-ti schimba parerile si a-ti lumina gandurile. Azi ai avut o suparare, maine vei avea o bucurie, si viata merge inainte! De ce sa mori? Prietenii se vor intrista, iar dusmanii se vor bucura. Ai avut o deceptie in dragoste, nu-i nimic! Nu se termina lumea la persoana aceea. Fete n-or mai fi pe fata pamantului? Sunt 10 la un baiat. Ai de unde sa alegi! Deci, fruntea sus! Dar decizia iti apartine in totalitate. Si, apropo, sunt mama unui baiat de 16 ani, care a avut si el ceva probleme asemanatoare, dar care a trecut cu bine peste ele. Eu sper, din tot sufletul, ca sfaturile mele sa-ti fie calauze in luarea deciziei. Daca vrei sa mai vorbim, lasa-ti ID-ul (precizand - pentru Corina). In asteptarea vestilor (bune), iti urez: Sa fii iubit!

12 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Viata e frumoasa mai ales cand sunt nori.Nu ti se pare teribil de plictisitor cand toate iti merg din plin? Mie dathinking
Eu caut mereu probleme pe care sa le rezolv altfel nu imi gasesc locul

| Corina a răspuns:

Revin! Tocmai am constatat ca, de fapt esti fata. Imi cer scuze! Dar si daca esti fata, sfaturile raman valabile. Am insa o nelamurire: am vazut ca ai adunat ceva fundite in contul tau si majoritatea sunt primite pentru raspunsuri date in domeniul, culmea, al dragostei. Mi-au placut raspunsurile tale si sfaturile tale (denota maturitate), dar de ce nu le poti aplica si in cazul tau? Ramane un mare semn de intrebare. Astept in continuare vestile tale.

| nobody_9468 a răspuns:

Ai o viata inainte!
Poate n-a fost sa fie cum vrei tu pentru ca altceva mai bun te asteapta!
Viata insasi este o speranta! Zambeste, fa'le in ciuda celor care te'au adus in starea asta, capul sus! Nu se merita sa suferi pentru altii!
Daca vrei lasa'mi id'ul tau pe privat si vb mai multe pe mess. Te inteleg si eu am trecut/trec prin momente dificile, ne putem ajuta reciprocbig grin

Bafta.

| PurpleLadybug a răspuns:

Ca sa stai cu noi pe TPUwinkinghappy

| dya_4589 a răspuns:

Unu si bun:
De ce sa renunti la viata? Pentru ce sau cine? Nimeni si nimic nu merita asa sacrificiu! Poate acum iti merge prost, dar dupa ploaie mereu rasare soarele... ai o viata intreaga in fata, o lume de descoperit... De ce sa mori? Sa le faci placere celor ce te-au suparat? Sa-i ranesti pe cei vare tin la tine?

| LinNaA a răspuns:

In primul rind trebuie sa traesti pentru perinti... ei tiau dat viata...pentru mine ca nu stiu ce mas face fara tine te besQ mult de tot si vreau sa stii ca esti cea mai buna prietena pe care o am

| *Lyttle.me* a răspuns:

Sigur ai patit ceva si de aia vrei sa stii de ce sa mai traiesti...
Nu stiu ce ai putea pati dar poti face multe... Dumnezeu ti-a dat o viata ca sa ti-o traiesti, nu ti-o risipi si nu te sinucide. Treci peste orice cu capul sus, poti spune ce anume te framanta ca sa stim si noi cum sa te ajutam, in ce domeniu.

| iri_4602 a răspuns:

Daca acum nu esti fericita in momentele astea. o sa fii mai tarziu fericita si pentru aceste momente cu siguranta
sunt atatia oameni bolnavi care isi doresc sa traiasca cu orice pret
si altii prosti ca alt fel nu le pot spune.care au de toate si isi iau viata
:*
sper ca ti-am fost de ajutorbatting eyelashes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vreau copii, vreau sa ma casatoresc, vreau sa termin si al doilea masterat, vreau sa demonstrez fratelui meu ca sunt mai desteapta ca el si am mai mult decat el chiar daca mi-a furat casa mamei, sunt de ajuns de multe motive sa fiu ambitioasa si sa imi doresc sa le realizez.
Poate ai sa te regasesti in motivatiile mele, fii cuminte si rog-o pe mama ta sa mearga cu tine la doctor daca ai depresii din acestea, daca este doar o intrebare pur si simplu, atunci este altceva.

| andreea0524 a răspuns:

Da' de ce sa traiesti? nu vezi ca si asa suntem prea multi?!

| vasilegheorghe09 a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=F5Za9-uX4b8&feature=related. Eu am ales o meserie care ma face fericit, insa am cautat-o acea meserie, in lume exista atatea lucruri bune insa trebuie doar sa le cauti intra un pic pe net si incepe si scrie lucruri frumoase si vezi ce gasesti. Pentru asta traiesti pentru a te bucura de lucrurile frumoase insa trebuie sa le cauti. Probabil ca te gandesti ca ce bine ar fi fost daca te-ai fi nascut intr-o familie bogata ca ai fi avut tot ce ti-ai fi dorit. Ei bine nu-i asa Paris Hilton a avut tot cea dorit si uite ca e o penala, de ce pentru ca nu a pretuit lucrurile frumoase pe care le are, si de ce nu lea pretuit? pentru ca nu stie cu ce efort se obtin. Strabunicul meu a asteptat 4 ani in lagar in Siberia sa vina acasa, si a trait, niciodata nu s-a gandit sa moara. Ceti place tie cel mai mult ala ii motiv sa traiesti, si sa te bucuri de acel lucru si cand nu-l ai te odihnesti un pic ca sa ai forte proaspete si lupti din nou pentru acel lucru. Io mi-am ales meseria pentru ca sa ajut oameni care sunt asupriti si care au nevoie de ajutor si incerc sa ma bucur de viata pentru ca bucuria celor pe care ii ajut e si bucuria mea, in primul bucurate ca esti romanca si nu esti in Africa unde aia mor pe capete(nu vreau sa jignesc pe africani sau orice alt popor) bucurate ca respiri, altii respira prin aparate si stau la spital, si ca sa te bucuri si mai tare ca respiri miroase tot felul de plante. Bucura-te ca poti sa vezi ca altii is orbii si nu-si vad nici macar mainile. Mie imi place sa cant chiar daca nu am voce si cand sunt singur apoi incep sa cant mai ales in cand sunt la calculator pun cate o piesa si apoi cant si eu aceea piesa. Si stii ce imi place mult, cand ma duc la biserica imi place sa stau langa preot cand umbla prin biserica cu cadelnita(chestia aia pe care o tine in mana si pe care o tot indreapta catre credinciosi si care suna ca niste mici foarte mici clopotele) si sa miros fumul emanat de acea cadelnita care e fum de tamaie(nu vreau sa se creada ca ma droghez cu asa ceva). Si mai stii pentru ce merita sa traiesti: sa arati ce poti face, sa faci anumite lucruri chiar si o simpla tema. Doamne ajuta

| brunetica_1926 a răspuns:

Gandeste pozitiv mereu. happy