| Sparckling a întrebat:

De ceva timp, sau mai bine zis de 3luni, încerc sa fiu mai buna decât fosta mea BFF.Prietenia noasta nu a rezistat din cauza ca ea pur si simplu nu suporta ca eu sa fiu mai buna ca ea.Eu ii dădeam ei telefonul meu, ea stătea frumos cu el mai in fata,"discret" îl arata la toată școala, toti credeau ca e al ei si in final eu ramaneam doar o umbra.Pana când am prins tupeu, nu a mai pupat nimic de la mine (nu mai mergeam CÂND AVEA EA CHEF, unde VROIA EA, nu mai ignoram pe cine VROIA EA, pentru simplul fapt ca nu era COOL ca ea etc.)si făcea ea ce o rugam eu.Doar ca sa simtă cum e.Deasta am început sa ne certam, discuții contradictorii etc.Intre timp, toti credeau ca eu o "imit", dar mie personal putin îmi pasa cu ce se îmbraca ea.Adevarul e ca eu sunt chiar si cu 1 minut mai inceata ca ea, dar gândim același lucru.Același stil de îmbrăcăminte, același comportament ...Si de atunci ea sta cu vechia ei "prietena" si se cearta mereu, se barfesc, se injura. O adevarata tiganiada.Acum eu vreau sa o depășesc, sa ii arat ca ea e cea care mă imita, ea e cea căreia nu-i convine, nu eu.Cum sa fac asta? Cum? Vreau ca ea sa nu mă mai barfeasca pe la spate, zicand:"vai ce mă enervează când face la fel ca mine". Vreau sa vadă ce patachina a devenit si poate sa își dea seama ca nu are prieteni adevarati.

6 răspunsuri:
| Mihaelutsaa a răspuns:

Buna.
Ce-ar fi daca tu nu i-ai mai acorda atata atentie, fii tu insati. Nu-i arata ca te intereseaza parerea ei sau ca tie chiar iti pare bine ca ea o da in bara. Vino cu ceva original in stilul tau, ceva mai aparte, sa te reprezinte.
Si sa le arati celorlalti ca ea chiar te copiaza si ca te invidiaza, demonstreaza-le lor ca tu esti mai presus decat ea, nu neaparat sa fi fitoasa, asta nu. Fa-ti prieteni noi, intra in discutii cu mai multe persoane, ajuta, vorbeste frumos, fi draguta. in mai putine cuvinte, sa incerci sa fi mai populara. Asa, usor usor toti isi vor schimba parerea.
Multa bafta :*

| deeyutzza94 a răspuns:

Buna! Pai parerea mea este este ca nu ar trebui sa te ''razbuni'' pe ea pentru ca, de fapt tu asta incerci sa faci.E mai bine sa o lasi pe ea sa isi dea seama singura ca nu este bine ceea ce face si sa vezi ca va ajunge in panctul in care ea va veni la tine dupa ajutor pentru ca isi va da seama ca de fapt ea nu are prietenihappySper ca te-am ajutathappy

| MajoretahaAngel a răspuns:

Buna! daca vrei cu adevarat sa arati lumii ca nu tu o imiti,ar fi mai bine daca ai fii diferita pentru ca oamenii diferiti impresioneaza prin simplu fapt ca sunt unici orienteazate spre alt stil de moda sau incearca sa il personalizezi,la scoala fii prietena cu toata lumea indiferent cat de cool sunt, socializeaza cu toti colegi intelege-i, asa sigur lumea nu o sa mai creada ca tu o imiti si sigur o vei calca pe nervilaughingpentru ca o persoana care intelege problemele altora se face remarcatawinkingfundita?happy

| kogi1983 a răspuns:

Asa sunt unii, nu trebuie sa te superi. odata cu varsta iti vei alege altfel prietenii

| ZuZu16Bby a răspuns:

Nu ar trebui sa te razbuni...K stii vb aia "razbunarea`i arma prostului" asa ca mai bine nu te complika cu asa kv pentru ca daca ea e prefakuta las`o sa faca asa in continuare k mult nu o va mai pootea continua si isi va da toti seama ce fel de "patachina"laughinge ea...

| dede3 a răspuns:

Buna.
din pacate am si eu aceasta problema.acum ceva timp cica cea mai buna prietena a mea (suntem si verisoare) am avut o problema la scoala cu o fata,iar ea ca fiind cea mai buna prietena a mea pe vremea aceea in loc sa imi ia mie apararea desi eu aveam dreptate a avut mai multa incredere in alta fata.m-a dezamagit enorm de mult,ne povesteam totul eram de nedespartit.din aceea clipa eu nu am mai vorbit cu ea, o ignoram state-am cu alti colegi radeam tot timpul, iar intr-o zi ea a venit la mine si a inceput sa se bage in vorba si etc.eu te sfatuiesc sa o ignori si sa incerci sa fi asa cum erai si inainte, fi cat mai naturaal si sunt sigura ca cei din jurul tau care te plac o sa isi dea seama cine esti tu si cine ii ea.pup