| anonim_4396 a întrebat:

De o perioada am doar probleme si situatii prin care trebuie sa trec singura, nu am pe nimeni, cu familia m-am certat, nu mai am nicio fericire, doar probleme si necazuri, pe langa asta, datorita tuturor acestor situatii, bonus mai am si anxietate. Efectiv simt ca viata mea nu mai are niciun rost. Ce as putea sa fac?

12 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar sunt atatea lucruri pe care le-ai putea face. Ce legatura are familia pentru anxietatea ta? E viata ta, nu a lor. Oricum dupa ce murim nimic nu mai conteaza. Nimanui nu ii pasa ca tu ti-ai trait sau nu viata fericita. Asa ca de ce sa stai blocata intr-un moment? Dezvolta-te, invata, citeste, descopera lucruri referitoare la dezvoltarea ta, astfel incat cand o sa ajungi undeva... nici atunci sa nu iti pese big grin doar sa continui mai departe.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Are legatura pentru ca mi s-au intamplat cateva lucruri chiar aiurea.
Ideea e ca nu pot sa fac, nu mai am efectiv pe nimeni.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai nu ai nevoie de nimeni pentru a face asta. Daca te gandesti, mereu o sa fi singura. Chiar si cand o sa ai un partener de viata, ideile si gandurile tale sunt ale tale.
Stiu ca e greu in societatea asta, cu oamenii de acum. Parintii sa nu mai zic, cu gandirea comunista. Dar nu ii condamn. Sunt purtati de gandurile pe care le-au invatat ca ar trebui sa le aiba si nu mai sunt constienti de asta (unii). S-au intamplat si nu se mai intampla. Majoritatea oamenilor nu renunta la probleme ca au investit prea mult timp in ele sa le lasa acum pur si simplu. Ai avut o problema? A trecut, renunta la ea.

Ratele cand se bat (sau ce fac ele) pe un rau, se ciocnesc putin, se ciufule si apoi se despart. Dau din aripi si merg fiecare in alta parte. In acel moment a renuntat la tot. Nu isi mai aduce aminte ca a avut vreun conflict sau ceva. Isi vede de viata ei monotona. (Asta ca un exemplu)

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Inteleg ce spui, dar la mine problemele nu trec, la mine persista si in plus mai apar si altele.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Si ce ar trebui sa faci acum? Ramai cu problemele daca nu vrei sa renunti la ele :/ Asa o sa stai toata viata daca asa vrei.
Apar altele? Da. Dar in secunda asta nu au aparut, de ce sa te stresezi de doua ori? Streaseaza-te atunci cand o sa apara.

Multa lume crede ca daca ar renunta asa repede la orice... ar renunta la sine. Dar nu e vina ta, asa se intampla la nivel mondial, nu toti reusesc sa faca acest paswinking

| Andreeush a răspuns:

Încearcă să îți rezolvi problemele, eventual ai putea să apelezi la un psiholog.

| NoDepression a răspuns:

Ai Facebook?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru NoDepression):

Da

| Mosotti a răspuns:

Pai cel mai bine este sa te duci la un medic psihiatru si sa ii zic ca banui ca te-a luat ceva depresie dar ca deja ai si anxietate, vezi ce spune el, el e cel mai in masura sa dea o parere, daca e ceva de tratat sau e doar ceva trecator din cauza necazurilor si izolarii.
Medicul poate face sa urce rezistenta la aceste probleme daca nu poti sa le rezolvi. Si o sa vezi sensul vietii chiar si asa cum esti acum. Daca deja ai anxietate nu e deloc in ordine, in mod normal trebuia sa nu ai chiar daca aveai problemele astea, dovada e ca unii au probleme mai mari si nu au nimic, sunt asa suparati dar le trece si merg mai departe, se bucura de orice lucru marunt pe care-l pot face.
Ti-as putea zice sa-ti gasesti prieteni, dar e f greu sa dai de cineva ca lumea.

Du-te mai repede la medic, ca cu cat stai, cu atata s-ar putea ca starea sa se agraveze.

| Mosotti a răspuns (pentru DoarBogdan):

Tu crezi ca e asa simplu, zici din afara problemei, nu stii ce simte ea, nu poate controla ce simte, daca ar fi asa sa renuntam sau nu la probleme, ce bine era.
La ea s-a depasit puterea de suportabilitate si asta deja e ceva depresie.
Omu renunta sau nu, se simte mai bine sau nu, in functie de sanatatea psihica, aia decide cum trecem peste anumite probleme, nu e asa simplu cum vezi tu problema fara sa au cunostinte de psihologie si psihiatrie. Ea are o sanatate psihica mai slaba.
E ca un scaun, unu din lemn tare rezista la mult, unu din ceara, se rupe la o greutate chiar mica.

| NoDepression a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum esti pe Facebook?

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!