| andrutski a întrebat:

De vreo 2-3 saptamani in oras la mine stau niste baieti care impart 'invitatii' pentru un casting de modelling. Problema e ca de fiecare data cand trec pe langa ei ma opresc si ma bat la cap sa vin cu ei pana la 'sediu' sa imi explice mai multe colega lor de la Bucuresti. Partea amuzanta e ca de fiecare data imi spun ca aceasta colega nu sta la sediu decat in ziua respectiva pana la ora X, ca nu cumva sa vin mai tarziu si ei sa piarda clientul.
Am dat si in toamna peste astfel de indivizi care imi indrugau aceeasi poveste. Exact aceeasi. Atunci m-am lasat pacalita si m-au dus la 'sediu' unde mi-a povestit 'colega lor' vreo 10 minute ca sunt nu stiu ce firma de modelling internationala. ca o sa am prezentari de moda si pot castiga de la 35 la 70 euro de prezentare. ca o sa apar in reclamele pentru Berska, Zara, si ce mai zicea ea pe acolo. tampenii. Si ca imi vor face un portofoliu cu fotografii profesionale cica, totul pentru doar 15 euro. Adica eu sa platesc 15 euro. Mi-a intins repede un contract dar nu m-am grabit sa ma inscriu, nici nu aveam de gand.
Acum mi-a povestit un prieten ca l-au luat si pe el la sediul lor si i-au spus exact aceleasi chestii, inclusiv preturile erau aceleasi, inclusiv 'invitatiile', doar ca erau de la alta agentie. Curios. I-au dat contractul acasa si s-a uitat mai bine pe el; pe spate, intr-un colt jos scria: agentia nu are obligatia de a-si contacta ea clientii. Sau cel putin ceva de genul asta.

Decii... ce parere aveti? Ce masuri se pot lua impotriva unor astfel de impostori? Sunt sigura ca mai sunt persoane care au patit acelasi lucru, am auzit ca nu numai la mine in oras sunt sarlatani de astia. Daca sun la politie si le zic sa ii verifice rezolv ceva?
Va pup:*.

1 răspuns:
| Blondamea a răspuns:

Poate adica nu stiu poate ca au autorizatie dar mai bine lasa-i in pace vezi-ti de tr tha ca daca cineva vrea sa o faca tot o va face indiferent de ce spune lumea iar daca esti intreg la cap at citesti ca atentie sh iei decizia corecta nu te grabesty sa te arunci inainte sh dupa sh vezi ca nu iti pl.