| Allex00 a întrebat:

Buna!
Deci, am nevoie de ajutorul vostru, pentru a ma decide ce meserie sa imi aleg.
Sunt in clasa 11, profilul uman, pe semestrul 1, am media de 8, 7( in clasa 10 era mai mica( 8, 3). Meseriile de care sunt atras, sunt astea: psiholog( psiholog clinician), psihiator.
Pe care sa o aleg? Ambele imi plac.
Am aptitudinele necesare unui psiholog( ajut persoanele cu sfaturi, etc), ba chiar si a unui psihiator( imi place la nebunie biologia).
La mijlocul lor se afla psihoterapia, dar nu sunt interesat de ea.
Pentru a va fi mai usor sa-mi raspundeti, va voi da un algoritm:
1)Meseria( din alea doua, se poate si psihoterapeut( am vorbit si cu profesoara mea de psihologie, mi-a recomandat-o, deci s-ar putea sa ma mai gandesc);
2)Ce trateaza, cu ex. de adevieri/patologii/etc( va rog sa nu imi spuneti de" medicina sufletului si trateaza sufletul" sau nu mai stiu cum, ma irita, psihologia este o stiinta exacta(dupa parerea mea));
3)Timpul de formare( stiu ca nu exista facultate de psihiatrie, trebuie initial facultatea de medicina(6 ani), apoi rezidenta( sau ceva de genul)( 5 ani( am dubii referitor la meseria de psihiator));
4)De ce ati ales meseria data;
5)Salariul( din Romania, Franta si din alte state din UE( preferabil ar fi: Germania, Marea Britanie);

Ms pentru timpul acordat!

Răspuns Câştigător
| Mihai985624 a răspuns:

Salut!

Încearcă aplicația TomorrowME dacă vrei, îți face un test care arata cu ce meserii ești compatibil.

Psihologia nu poate fi doar o știință exacta, din moment ce fiecare om e diferit. Este mai mult o artă, îți spun din experienta (si eu sunt pasionat de așa ceva si ajut oamenii oricând). Insa fara sa dau sfaturi. Reușesc cumva sa i fac pe ei sa si găsească propriile lor "sfaturi". De asta e o artă