anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

Buna din nou laughing:* am si eu o intrebare.Am de facut pentru maine un referat cu tema "problema timpului si a spatiului in scrierile s. f." pentru romana.Nu vreau sa imi faceti tema sau altceva insa nu pricep o chestie, cum adica problema timpului si a spatiului? la ce se refera? adica despre ce trebuie sa zic aici? Multumesc mult :*

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună! E cam complicat şi nici nu ştiu câţi ani ai, ca să ştiu la ce nivel să explic... În scrierile S. F. apare adesea problema spaţiului şi a timpului. Spaţiul ar fi infinit şi chiar s-ar continua cu timpul.Acestea nu ar fi liniare şi continue, ci ar face "bucle", ceea ce ar permite "întoarcerea în timp", existenţa "universurilor paralele" şi vizitarea lor de către unii oameni. Subliniez că fenomenele sunt bănuite de cercetători, dar nu sunt demonstrate ştiinţific, fiind însă la baza multor scrieri S. F.
Acum iei şi tu ce scrieri S.F.ai citit şi scoţi exemple care să demonstreze ce ţi-am scris eu aici.
Te invit pe website-ul meu http://www.lecturirecenzate.ro/
Ştiai că şi basmele pot fi socotite scrieri S. F? Citeşte Călin-Nebunul şi vezi cum a oprit timpul în loc personajul principal! O să îl public pe la prânz. Succes!

0 răspunsuri: