| didiii901 a întrebat:

Imi puteti da retete cu prajituri usor de facut?

3 răspunsuri:
| kar1GaNNN a răspuns:

Uite aici : https://retete.lidl.ro/? gclid=CjgKEAjw8r6dBRDZprbmndPi90sSJAB2U6dRCT5QiHQC_FOfNNmZRLAPyv88hCOd2F74pu3azA7tN_D_BwE

Pofta buna!

| Λησηумσцѕ a răspuns:

Uite aici:
- Prajitura simpla cu visine:
Ingrediente:
125ml ulei
125ml lapte
2 oua
125ml zahar (in acelasi pahar in care ati masurat laptele si uleiul)
250ml faina (la fel ca la zahar e vb de ml, nu de grame)
1 praf de copt
coaja rasa de la 1 lamaie
visine
Mod de preparare:

Este chiar o prajitura cu visine care se face incredibil de simplu. Preincalziti cuptorul la 170 de grade.

Amestecati toate ingredientele intr-un bol (fara visine), dupa care scurgeti visinele de zeama, le dati prin zahar pudra si le incorporati incet in aluat. Este un aluat mai tare, nu trebuie sa-i adaugati lichid in plus. Dati la cuptorul preincalzit in tava tapetata cu hartie pentru copt pentru 30 de minute (faceti testul cu scobitoarea).
Mod de servire:

Lasati prajitura cu visine sa se raceasca si pudrati-o cu zahar apoi serviti-o oricand va e pofta de ceva bun
- Prajitura aromata:
Ingrediente
Pentru blat:
6 oua
600 g iaurt
150 g zahar
75 gr de faina amestecata cu 1.5 g drojdie uscata (cam 1/2 lingurita drojdie)
coaja rasa fin si zeama de la o lamaie

Pentru sirop:
126 g zahar
125 ml apa
coaja rasa fin si zeama de la o lamaie
coaja rasa fin si zeama de la o portocala
Mod de preparare

Blat:
Mixam galbenusurile cu zaharul, pana obtinem o compozitie cremoasa. Adaugam pe rand faina amestecata cu drojdia in compozitia de galbenusuri, apoi adaugam iaurtul, coaja si zeama de lamaie si amestecam. In alt bol, batem albusurile cu un praf de sare, pana se intaresc, apoi adaugam albusul batut in compozitia de galbenusuri si amestecam cu o lingura de lemn. Amestecul il punem intr-o tava tapetata cu hartie de copt si se da la cuptor pana se rumeneste prajitura.

Intre timp facem siropul astfel: amestecam toate ingredientele intr-o oala mai mica, le punem pe foc si lasam sa fiarba la foc mic 10 minute pana lichidul scade si capata consistenta de sirop, apoi il luam de pe foc si il lasam sa se raceasca.

Cand este gata prajitura o lasam sa se raceasca, o punem pe un platou si cu o lingura punem deasupra sirop. Eu am ornato si cu felii de portocale, samburi de nuca, nuca de cocos si coaja de portocala.
Mod de servire

Prajitura aromata se serveste dupa ce s-a racit.
- Prajitura negresa:
Ingrediente:
4 oua
1, 5 cani de zahar
3 linguri cacao,
1 lingura ness (optional)
7 linguri de apa,
2 linguri Martini sau ce preferati (optional)
200 gr margarina
1 cana faina.
0, 5 pachetel praf de copt stins cu suc de lamaie.
Mod de preparare

Se pune zaharul, cacao, apa intr-o cratita la foc mic. Se amesteca pana se dizolva zaharul, se adauga nessul (daca doriti). Stingem focul de sub cratita si adaugam margarina taiata bucatele pentru a se dizolva mai usor. Amestecam pana se dizolva.

Separam alusurile de galbenusuri, si albusurile le punem la frigider. Luam cateva linguri din compozitia de cacao si adaugam peste galbenusuri, amestecam si turnam compozitia rezultata, incet in compozitia din cratita, amestecand continuu. Apoi punem cele 2 linguri de alcool. Amestecam.

Din compozitia rezultata punem deoparte 10 linguri, intr-un pahar.

In compozitia ramasa adaugam in ploaie faina si praful de copt stins. Amestecam bine.

Batem spuma albusurile cu un strop de sare si le incorporam cu grija in compozitie. Atentie! Punem albusurile peste compozitie nu invers!

Tapetam o tava cu margarina si faina, adaugam compozitia, o tinem la cuptor preincalzit cam 25 minute, 180 grade Celsius. Facem testul cu scobitoarea, daca iese curata, scoatem blatul si turnam deasupra compozitia pusa deoparte in pahar. Punem tava in cuptor pentru inca 3 minute. Prajitura se taie rece si se orneaza cu ce doriti. Eu obisnuiesc s-o ornez cu 250 ml frisca batuta cu 2 linguri de zahar praf, ciocolata taiata in diferite moduri.
Toate 3 sunt bune sa stii.
Sper ca te-am ajutat. Daca mai vrei spune-mi.
Ceau!

| ILoveMusic25 a răspuns:

Stiu eu una care este foarte usoara... big grin
1 kg de biscuiti
1 kg lapte
2 pachete de budinca (de care vrei tu)
4 linguri de zahar
5 nuca de cocos

Preparare :
Pui laptele in oala, zaharul si pudinca la un loc, pui la fiert, amesteci bine pana se ingroasa.Inmoi biscuitii in apa, asezi in tava pui budinca peste iei...si dupa mai pui un strat de biscuiti dupa ce ai pus budinca dupa iar pui un strat de biscuiti(poti sa faci cate straturi vrei tu). :*