| Megustaface a întrebat:

Imi puteti spune curiozitati geografice despre:Sistemul Solar, Atmosfera etc.

Funda.big grin

Răspuns Câştigător
| Vulvatron a răspuns:

# Stiati ca...
# Majoritatea planetelor din sistemul nostru solar au axa de rotatie aproape perpendiculara pe planul orbitelor. Uranus insa are axa de rotatie aproape paralel cu acesta.
# Pana nu de mult se credea ca Titan este cel mai mare dintre satelitii sistemului solar dar cercetatorii au aratat ca atmosfera lui este mai densa decat s-a crezut, Titan fiind de fapt putin mai mic decat Ganymede?
# Pe Marte exista calote de gheata ce rezista pe tot parcursul anului, situate la ambii poli? De asemenea este posibila existenta ghetii si in interiorul planetei.
# Cel mai inalt munte din Sistemul Solar se gaseste pe Marte? Se numeste Olympus Mons si atinge o inaltime de peste 24 Km.
# Fortele de atractie dintre Pamant si Luna au determinat incetinirea vitezei de rotatie a Lunii si a Pamantului, fenomenul continuand si in zilele noastre? Din aceeasi cauza Luna se departeaza usor de Terra.
# Fenomenul de flux-reflux este datorat fortelor gravitationale dintre Pamant si Luna?
# Topirea rapida a ghetarilor in Alaska poate determina literalmente inaltarea pamantului, generand astfel puternice cutremure?
# Un observator situat la Polul Sud poate furniza fotografii la fel de clare ca telescopul spatial Hubble la doar o fractiune din costurile acestuia?
# Rotatia planetei Venus este oarecum neobisnuita deoarece este foarte lenta (243 zile pamantesti = o zi pe Venus) si in acelasi timp in sens invers fata de cea a celorlalte planete?
# Mercur este a doua planeta ca densitate din sistemul solar dupa Terra. De fapt densitatea terestra se datoreaza in mare parte compresiei gravitationale; daca nu ar fi existat aceasta, Mercur ar fi fost mai dens decat Pamantul?
# Coroana solara se extinde in spatiu pe milioane de km si este vizibila doar in timpul eclipselor, temperaturile atingand aici valori de peste 1. 000. 000 K?
# Soarele reprezinta 99, 86 % din masa intregului sistem solar?
# Pluto este mai mic in diametru decat cativa dintre satelitii din sistemul nostru solar?

(http://www.util21.ro)