| AnaLaCalculator a întrebat:

Buna imi ziceti un screen-capture sau cum s-o numii

2 răspunsuri:
| Abadonna a răspuns:

Pentru pozat ecranul sau pentru filmat ecranul?
Pentru pozat merge un Super Screen Capture.
Pentru filmat poti incerca cu Super Screen Recorder, CamStudio si inca o gramada de programe in acest gen ( toate au cam aceeasi interfata ) si le gasesti pe google. Problema lor este ca nu prea salveaza cum trebuie filmarea si te poti trezi ca daca este mai lunga nu o sa iti functioneze si este foarte enervant.
SnagIt functioneaza binisor dar are limita de 1 GB dimensiunea fisierului avi.
FRAPS e cel mai bun dar trebuie sa ai spatiu mult pe HDD pentru ca ocupa foarte mult o filmare ( apoi o poti edita etc si sa o reduci dar dureaza timp si oricum iti trebuie spatiu ca sa ajungi la punctul acela ).

| Abadonna a răspuns:

A, da...si poti folosi si butonul PrintScreen de la tastatura. Il apesi si apoi deschizi Paint ( sau ce vrei tu, Paint are toata lumea ) si dai Paste. Apoi salvezi in format.jpg si ai imaginea de pe ecran.