| anonim_4396 a întrebat:

Buna
In curand o sa merg la liceu.
Faza e ca sunt nehotarata la ce profil sa merg.
As vrea la stiinte ale naturii...dar mi se pare ca faci multa mate,fizica,chimie,biologie...
Sau la Filologie-Belingv Engleza,dar faci istorie si mie nu mi-o place deloc.

Imi puteti spune niste profile la care merita sa mergi,care sa te ajute mai departe,pe ce materii se axeaza,din ce se da teza, din ce se da bacu si cam cu ce medie s-ar intra?

Multumesc frumos:*

3 răspunsuri:
| SergiuBoss11 a răspuns:

Tu vrei sa inveti cat mai putin si sa faci cat mai multe, nu se poatewinking.Ne-ai spus ce nu-ti place si singura varianta ramane filologia daca mergi la un liceu teoretic...iar daca vrei sa afli mai multe scrii pe google:"Profil filologie din ce se da bac-ul" "Profil filologie din ce dam teze?"

| Unofficial a răspuns:

Sau poti sa mergi la profil; ul Economic. Este un profil de servicii (domeniu de viitor) Se intra cu medie relativ mica (depinde de liceu si de numarul de locuri si de numarl de elevi doritori). Se bazeaza pe module (materiile de specialitate (care nu sunt pe semestre ci pe an -Contabilitate, Management si Alimentatie publica-la filiera la care sunt eu (Contabilitate) ). La liceul meu prima limba este Franceza, materie din care dau si teza (pe langa Matematica si Romana). Materiile sunt cam tot aceleasi. Diferenta este ca nu avem in orar materii preum desenul, latina si muzica, dar in schimb avem cele 3 module si o ora de practica pe saptama si 3 saptamani de practica pe an(una saptamana viitoare si 3 la sfarsitul anului)-depinde de liceu.Din clasa a x-a primesti un Certificat European de Calificare in domeniu, valabil atat in tara cat si oriunde in Europa (care dovedeste faptul ca ai studiat in domeniu si te ajuta cand te angajezi), deci poti sa lasi scoala din clasa a 10-a si sa te angajezi. Poti si sa continui si sa iei bacul si sa mergi la facultate (pentru perfectionarea limbajului profesional). Facultatea de economie se poate face foarte usor in paralel cu erice facultate in afara de cea de Medicina.
Sau poti sa te orientezi spre matematica-informatica,unde faci Matematica,Informatica,Fizica si Biologie si restul materiilor. Ai foarte multe porti deschise si de acolo.
Sau poti sa te orienteze spre un profil profesional! Ai foarte multe avantaje. Inveti o meserie, primesti un calificativ de munca si ti se ofera posibilitatea sa continui liceul la un profil teoretic, asa ca le poti avea pe ambele. La filologie nu-ti recomand sa mergi numai daca vrei sa te bagi in politie, invatamant sau jurnalism sau sa te faci avocat/a, judecator/oare...

| mariamuntean16 a răspuns:

Eu ti-as propune sa mergi la turism, se bazeaza mai mult pe geografie