| Yvonnnee a întrebat:

Incep facultatea de litere. Niste sfaturi pentru prima saptamana?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| eckblume a răspuns:

Prima data cand vei vedea orarul te vei speria ca nu intelegi ce e acolo. Asa se intampla de obicei si o sa va fie un pic greu sa il intelegeti imediat. Dupa o sa fie ok. S-ar putea sa ai pauza intre cursuri. Puteti sa va plimbati, sa vorbiti, sa va cunoasteti (voi, colegii).
Cauta sa te imprietenesti cu persoanele care ti se par a fi de treaba, cu care te-ai potrivi. Daca si la voi se fac multe proiecte de echipa, e bine sa ai persoane de baza, serioase. Daca nu stii drumul, mergi cu alti colegi spre casa. Eu m-am imprietenit cu cateva persoane intreband cum pot ajunge la facultate (care drum e mai rapid).
Daca esti comunicativa si iti place sa te implici, inscrie-te in asociatia studentilor de la tine din facultate.
Fa-ti prieteni! Bucura-te de acest an. Poate cerintele unor profi par fabuloase, dar tu sa nu te descurajezi. Bafta!

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Invata unde sunt salile happy

| Justme1997 a răspuns:

Printeaza-ti orarul fiindcă vei avea de scris multe modificări si explicatii pe el. Încearcă sa cunoști cat mai multi colegi. Sa nu te speri chiar daca unele materii suna prea complicate.