| alexa90_5709 a întrebat:

Ma ajutati si pe mine cu o problema la mate, de clasa a 6-a? De fapt eu am gasit rezultatul dar ma contrazic cu prietena mea care a gasit alt rezultat. Porblema suna cam asa:

In triunghiul ABC masura unghiului A este jumatate din masura unghiului exterior CBD. Daca [ BE este bisectoarea unghiului CBD, aratati ca [BE este paralela cu AC.

Sper sa fie bine... Dau fundita! Oricare ar fi rezultatul. Multumesc mult.

Răspuns Câştigător
| Shugareala a răspuns:

Buna! mie imi da masura ung a=b/2 (1), deoarece be este bisectoare a unghiului cbd=> cbe=ebd=b/2 (2) din (1) si (2) => masura unghiului bac=cbe. asa, bisectoarea, adica unghiul bec=90 grade... si aici mi se aplica ceva teoreme... dar nu le mai stiu straight face