| Kitty0311 a întrebat:

Bună! Mă chinui de 8 ani să slăbesc. Dau câteva kg și apoi le pun la loc și mai multe chiar, gen dacă dau 5 kg pun 10 în plus. M-am săturat! De la asta am și o stare proastă, plang mai mereu când mă uit în oglindă. Practic dulciuri nu mănânc și nici pâine. Dar nu știu cu ce greșesc. Am un program foarte încărcat și nu prea pot face sport decât de la 10 noaptea. Am încercat diete, nu m-au ajutat! Nu știu ce aș mai putea face... trebuie să dau jos peste 30 de kg... Vreau un ajutor de la cineva de pe acest site, deoarece în real nu am cu cine vorbi despre problema mea. Vă mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Sincer, nu ai de ce sa plangi, ca nu iti baga nimeni cu forta mancare pe gat, dimpotriva ar trebui sa fii mai realista si sa-ti faci portii foarte mici de mancare, ca sa nu te mai ingrasi.
Maxim 1000 de calorii pe zi, ca sa poti da jos cate 1-2 kg in fiecare luna.
Daca te apuci serios de sport, atunci poti sa pierzi chiar 3 kg pe luna.
Cand ai surplus de 30 de kg asta inseamna ca esti in pericol de: obsezitate, diabet de tip 2, probleme cardiace samd.
Asadar, trebuie sa iei in serios sportul si dieta alimentara: dulciurile, painea, sucurile, cartofii si cerealele NU mai au ce cauta in viata ta!

Planul este urmatorul:
- doar 3 mese principale pe zi, FARA gustari intre mese!
- fiecare masa principala terbuei sa contina: salata de cruditati SAU legume gatite, de masura a 3 pumni de-ai tai
- si 1 bucata de carne, de masura palmei tale (fara degete).
- Sport - 1 ora pe zi pana se uda tricoul pe tine

NU se fac exceptii!
Nu se gusta sau mananca nimic din lista de mai jos:
- dulciuri, gemuri, inghetata, zahar, foitaje
- nu se mananca paine, pizza, pasta sau orice contine faina de garu, orz, oerz sau alte cereale
- nu se bea suc sau alte bauturi dulci

Iti doresc vointa si putere sa te apuci de dieta sanatoasa, recomandata de un endocrinologist din occident, celor supraponderali.

| Kitty0311 explică (pentru Violleta2022):

Am să încerc asta! Și revin peste o săptămână cu rezultat dacă merge, îți mulțumesc! Practic am încercat multe diete pe perioada acestor ani, dar după ce mă las de el adaug și mai mult.

| Kitty0311 explică (pentru Violleta2022):

Eu beu ness pe zi 2 pahare. Îmi poți spune cât am voie sa beau?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Kitty0311):

La 1.65m ar trebui sa ai maxim 55kg!
Asa arata standardul medical, pentru oameni sanatosi.
Ness ai putea reduce la 1 singur pahar, dar nu acela ingrasa, ci cantitatea enorma pe calorii care o iei zilnic din mancare.
Respecta programul care ti l-am scris mai sus si ne auzim peste 6 luni, cand trebuie sa fii dat jos macar 15kg.

| Kitty0311 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc de sfat! Azi am ținut dieta ta, nu prea mi-a fost ușor, am întâmpinat probleme de înfometare, dar am făcut și 100 genuflexiuni. Deci fac și sport o iau în trepte. Însă despre consumul de ceva dulce as dori să te întreb. Ce pot consuma dulce in cazul în care eu sunt o pasionata să mănânc ceva dulce. Pe lângă și familia mea mănâncă cantități mari de dulciuri.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Kitty0311):

Genoflexiunile nu ajuta si nu sunt recomandate pentru greutatea ta, fiindca dai soc bietilor genunchi.
Ia-o cu alergatul, usor-usor. Pe langa casa ta, sau in parcul din apropiere.
In ce priveste dieta, este menita sa ajute la slabit si sa topeasca grasimea de pe corp dar si cea de pe organele interne.
Cand iti este foame, bea un pahar mare de apa si senzatia dispare!

| Kitty0311 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc de sfat!

17 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Bea multă apă. Ce înălțime și câte kg ai?

| Kitty0311 explică (pentru Sofer):

Înălțime de 1.65 și greutate de 90 kg

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca elimini uleiul si produsele cu făină si zahar se vad rezultatele intr-o luna.
Doar să te umpli cu salate si legume fierte fara ulei.

Răspuns utilizator avertizat