| bianca123456 a întrebat:

maine dau lucrare la mate si am o mare nelamurire: daca am de exemplu multimea A={x apartine lui R | |x+2| > 9} care este intervalul format? atunci cand in loc de mai mare este mai mic stiu cum se rezolva, dar invers nu sad
va rog mult ajutati-ma

Răspuns Câştigător
| AlexandraHNY a răspuns:

|x+2| > 9 rezulta ca -9 > |x+2| >9, rezulta ca -7 > |x| >7
Modul de x mai mic decat -7, inseamna totalitatea numerelor de la -7 in colo.
Modul de x mai mare ca 7, sunt totalitatea numerelor reale mai mari decat 7.
Vei scrie interval deschis (- infinit; 7)->tot cu interval deschis pentru ca nul cuprinde, reunit cu interval deschis (7; + infinit )

va arata cam asa :
(-∞; 7 ) U (7; + ∞ )

1 răspuns:
| Anca95 a răspuns:

Se rezolva asa: -99