Întrebare recomandată | Paulixx a întrebat:

Nu stiu ce sa mai fac. Sunt clasa a IX a la Sn. In generala am avut numai medii de 9 si 10, si cate 2 medii de 8 asa. Per total 9.50. Iar acum, in semestrul 1, am dat o in bara rau de tot. Am ramas corigenta la fizica( tin sa mentonez ca profesoara este cunoscuta dupa notele proaste si severitatea ei). Dar nu e ca si cum asta ar fi tot. Am media 5 la mate si chimie, am medii mici peste tot. Media generala ar fi acum 8, 3. Observ dezamagirea din ochii parintilor. Oricum niciodata nu m am priceput la chimie si fizica, de aceea as dori sa ma transfer. Dar sunt asa demoralizata... increderea la pamant.Si parintii mei sunt genul care spun ca odata cu notele astea am viitorul asigura ca fiind unul nu prea stralucit ( vanzatoare sau maturator - chestii din astea) ceea ce ma descurajeaza si mai tare. As dori sfaturi sau situatii asemanatoare. Ceva care sa ma motiveze...

42 răspunsuri:
| mellabella a răspuns:

Hey! Ceea ce ai descris este clar prima reactie dupa ce ai intrat in liceu. In generala era altfel, profesorii te cunoasteau, invatai lucruri logice si care aveau sens; in liceu treba sta altfel. Multi profesori au,, apucaturi", adica,, pitici pe creier", pur si simplu.
De asemenea, ce inveti acum e mult mai greut, la mate in special, pentru ca nu mai mergi pe logica, ci pe cum e modelul de exercitiu. Am un prieten foarte apropiat, care e aproape de un geniu, foarte inteligent tipul-are medii de 7 si 8... Daca nu stai sa inveti cum ti se da, cu mare regret iti spun, ca nu vei lua 10.
DAR, tin sa te anunt, ca notele NU CONTEAZA (asta trebuie sa le-o repeti parintilor pana inteleg). Ce conteaza e BAC-ul. Daca incerci sa inveti, sa pricepi fiecare caitol si lectie, si tu esti constienta ca ai inteles, nu conteaza ca nu stiu ce prof ti-a dat 5. Daca nu intelegi ceva, roaga-ti colegii sa te ajute, cauta pe net niste lectii explicate.
In concluzie eu zic sa stai calma, te vei obisnui si cu liceul (daca tu simti si consideri, muta-te la un alt profil sau liceu) si INCEARCA SA INVETI PENTRU TINE, NU PENTRU NOTE!

| diaandre a răspuns:

Buna Paulixx,imi pare rau pentru notele pe care le ai,dar nu este un capat de tara,ideea este ca tu trebuie sa muncesti mai mult,este usor din afara, dar chiar trebuie, parintii tai nu o spun cu rautate, si eu cand am fost ca tine la fel simteam, dar cu cat cresti iti dai seama ca ei iti vor binele, vor sa te ambitioneze dar nu stiu cat de mult se va intampla.Trebuie sa te gandesti ca in Romania este foarte greu sa-ti gasesti un job bine platit,si daca nu ai o facultate sansele scad,nu mai vorbim despre bacalaureat, tu mai ai timp sa schimbi ceva, daca nu o faci acum, pe la 25, 26 de ani iti va parea rau ca nu ai fost mai ambitioasa.

| Macovei22 a răspuns:

Ar trebui sa invati mai mult!