| RafaellaElla a întrebat:

eu acum sunt in clasa a 9a, la un liceu teoretic, la profil Stiinte Ale Naturii, iar media mea de admitere a fost 8.45. As putea oare sa ma transfer la un liceu de peste 9.50 din semestrul al doilea daca voi avea media 10 pe primul semestru?
Mentionez ca in noiembrie ma voi duce la liceul respectiv, deoarece as dori sa depun atunci cererea de transfer pentru semestrul 2
Funda!

1 răspuns:
| AC4S4 a răspuns:

Pentru a te transfera in Semestrul doi din clasa a 9a este nevoie ca media ta de admitere sa fie cel putin egala cu a ultimului intrat de la liceul la care doresti sa te transferi. Deci, nu te poti transfera in semestrul doi din clasa a 9a.
In rest, pentru a te transfera in orice alt semestru/an, trebuie ca MEDIA GENERALA de anul trecut sa fie cel putin egala cu a ultimului de la liceul la care doresti sa te transferi. Aici sunt sanse mai mari.
Cel mai repede te poti transfera in vacanta de vara dintre clasele 9-10.