| lilisorr a întrebat:

Hei buna.am nevoie de niste sfaturi.sunt clasa a9a. si acum se termina semestrul I. parintii mei au mari asteptari de la mine si spera sa inchei semestrul cu medii mari. Problema este ca am numai medii de 9 si 10, doar ca am 4 materii cu media 7, mate (care este materie de bac), fizica, chimie, logica. Eu pentru toate materiile astea am invatat lectie de lectie, doar ca am luat note mici oricat de mult si bine as scrie, nu am luat note mari la lucrari sau ascultat, cu toate ca stiam toate lectiile si invatasem bine pentru toate.Nu stiu cum sa motvez ca am luat aceste medii la cele 4 materii, mai ales mate. S. a intamplat, dar nu stiu cum sa le spun si ce sa le spun astfel incat sa nu imi tina morala si sa nu ma certe tare de tot si sa imi dea sansa ca pe semstrul viitor sa imi maresc mediile la cele 4 materii. Tin cont ca la romana ma duc si la olimpiada si mi-am ridicat mult mediile la unele materii la care in generala eram varza. Astept sfaturi.Va multumesc.:*

3 răspunsuri:
| Eღilia62 a răspuns:

Eh,de acum atat tu cat si parinti trebuie sa va obisnuiti si cu medii mai mici la cateva materii, nu mai este ca la scoala generala, dar cred ca ti-ai dat si tu seama.Si nu cred ca e neaparat sa ai 9 si 10, nu te intreaba nimeni peste 10 ani ce medii ai avut in clasa a 9 a semestrul 1.Important este sa stii cand conteaza mai mult,ex la BAC,la admiterea in facultate. Poti sa le spui parintilor ca profii sunt mai severi,nu mai e ca la generala si e normal sa mai ai si astfel de medii(inca acum e perioada de acomodare, profii mai lasa de la ei, sa vezi intr-a 10 a cum scot ei "artileria grea") si ca nu poti fi perfecta la fiecare materie, ca doar nu esti enciclopedie universala.

| aligru a răspuns:

Pai din ceea ce spui e clar ca esti inteligenta! Problema e la acele materii! Imi amintesc ca aveam si eu problema asta in liceu, nu puteam sa tocesc la materiile care nu mi placeau.
Banuiesc ca nu esti singura care are mediile mici la aceste materii, asa ca ai putea sa le spui ca nu esti singura cu medie mica si sa i dai exemple celelalte materii. Oricum nu cred ca o sa fie mare problema. te duci la olimpiada, esti copil bun!

| niccoo a răspuns:

Parintii nu vor sa auda chestii de genul " au mai fost si altii cu medii asa ca ale mele ", pe ei ii intereseaza doar sa inveti tu, pentru tine! sper ca te-am ajutat. Ai putea avea ca motiv faptul ca e clasa a 9, nu mai esti la gimnaziu. S-au schimbat profesorii, materia este alta, deja ai trecut la o alta etapa! Succes la olimpiada si sa inveti mai bine decat acum pe sem II :p