Întrebare recomandată | Paulixx a întrebat:

Nu stiu ce sa mai fac. Sunt clasa a IX a la Sn. In generala am avut numai medii de 9 si 10, si cate 2 medii de 8 asa. Per total 9.50. Iar acum, in semestrul 1, am dat o in bara rau de tot. Am ramas corigenta la fizica( tin sa mentonez ca profesoara este cunoscuta dupa notele proaste si severitatea ei). Dar nu e ca si cum asta ar fi tot. Am media 5 la mate si chimie, am medii mici peste tot. Media generala ar fi acum 8, 3. Observ dezamagirea din ochii parintilor. Oricum niciodata nu m am priceput la chimie si fizica, de aceea as dori sa ma transfer. Dar sunt asa demoralizata... increderea la pamant.Si parintii mei sunt genul care spun ca odata cu notele astea am viitorul asigura ca fiind unul nu prea stralucit ( vanzatoare sau maturator - chestii din astea) ceea ce ma descurajeaza si mai tare. As dori sfaturi sau situatii asemanatoare. Ceva care sa ma motiveze...

42 răspunsuri:
| ALGator a răspuns (pentru anonim_4396):

Iaca, sîntem de acord.
Si sa admitem ca nici parintii nu sint supraoameni, desi ar trebui sa incerce. A inceput sa ma frapeze situatia in care parinti pentru care "copilul lor e lumina ochilor" (propriile declaratii, sau iluzii) dar care il fac sa sufere, il umilesc si zapacesc ca sa nu se faca ei de rusine fata de "baba din blocul de vizavi". Of, desertaciune...
Am avut colegi de liceu care au comis crima de a nu intra la facultate. Pe linga ca i-a blamat toata Strada Mare, s-au ales si cu dispretul si raceala parintilor pentru multi ani de atunci incolo. Imi perspectiva timpului am realizat ca si acesti colegi erau la fel de demni de respect si simpatie pentru ca nu au facut nimic nici ulterior care sa le fi putut fi reprosat.

| IWolfy a răspuns:

Buna.nu trebuie sa te intristezi foarte tare, eu sunt tot aIXa si am media 5 si la chimie si la fizica.doar pentru ca ai luat note mici acum nu inseamna ca totul s-a terminat si ca viitorul tau este distrus.liceul este o treapta noua a vietii si dureaza ceva sa te acomodezi.viitorul tau nu depinde de 10 pe linie.viitorul tau depinde de ceea ce vrei sa faci si sa devii.capul sus totul va fi bine.tot ce trebuie sa faci este sa te concentrezi la celelalte materii.sincer vorbind fizica si chimia pentru majoritatea sunt egale cu o limba straina laughing))

| NeagoeDodu1998 a răspuns:

Trebuie sa inveti in stilul tau, eu asa fac ( ascult muzica, ma uit la filme despre lectie etc.)

| Normal123 a răspuns:

Daca vrei note bune o sa ai. Daca cineva iti spune ca nu poti, tu de fapt poti dar esti oprita de vorbele altuia.Nu te mai lasa intimidata! Orice problema se poate rezolva cu putina gandire! SUCCES

| dani1tivi a răspuns:

Hmmm.Exact in asemenea situatie am fost si eu, in generala aveam note bune, iar la liceu note mult mai slabe.Doar ca eu, cand am vazut notele, mam transferat la un alt profil, unul mai simplu dar cu viitor, oarecum,.Mam transferat la un profil pedagogic...materii simple, fara bac din mate, practica la fel..simpla,o facem la gradinita, fara alte introduceri te-as sfatui sa fi tu insusi.Cea mai buna mativatie e sa vrei sa fi cea mai buna din clasa.Vei reusi! bafta!

| Anonim340 a răspuns:

Stiu senzația. Si eu la fel. Dar sa stii ca viața are suișuri si coborâșuri. Cand cazi, gândește-te ca, cineva, acolo sus, se gandeste la tine, dar nu te poate ajuta. Gândește-te ca cineva nu s-ar bucura ca tu cazi dar nu te mai ridici. Gândește-te ca faci un lucru bun sa te ridici. Nu e vorba doar de viitorul tău, dar si de personalitatea ta, si de tine. Dacă cazi, ridicate, nu lasă alte persoane sa te doboare sau sa meargă in fata ta! Si tine minte: frica este doar in capul tău si totul e posibil!

| mellabella a răspuns:

Hey! Ceea ce ai descris este clar prima reactie dupa ce ai intrat in liceu. In generala era altfel, profesorii te cunoasteau, invatai lucruri logice si care aveau sens; in liceu treba sta altfel. Multi profesori au,, apucaturi", adica,, pitici pe creier", pur si simplu.
De asemenea, ce inveti acum e mult mai greut, la mate in special, pentru ca nu mai mergi pe logica, ci pe cum e modelul de exercitiu. Am un prieten foarte apropiat, care e aproape de un geniu, foarte inteligent tipul-are medii de 7 si 8... Daca nu stai sa inveti cum ti se da, cu mare regret iti spun, ca nu vei lua 10.
DAR, tin sa te anunt, ca notele NU CONTEAZA (asta trebuie sa le-o repeti parintilor pana inteleg). Ce conteaza e BAC-ul. Daca incerci sa inveti, sa pricepi fiecare caitol si lectie, si tu esti constienta ca ai inteles, nu conteaza ca nu stiu ce prof ti-a dat 5. Daca nu intelegi ceva, roaga-ti colegii sa te ajute, cauta pe net niste lectii explicate.
In concluzie eu zic sa stai calma, te vei obisnui si cu liceul (daca tu simti si consideri, muta-te la un alt profil sau liceu) si INCEARCA SA INVETI PENTRU TINE, NU PENTRU NOTE!

| AndreeaCB a răspuns:

Trebuie sa-ti recapeti increderea in tine si in propriile forte. chiar daca nu agreezi aceste materii, incerca sa le intelegi incetul cu incetul... Dupa ce iti preda profesoara\profesorul, cand ajungi acasa i-a caitul si parcurge toata lectia pana o intelegi.

| Hombre a răspuns:

Baga la cap ce ti-a spus @EllaYlk nimic mai mult.

| valentina8731 a răspuns:

Iti spun eu care este problema tot ce se intampla este peste puterile tale incearca se te transferi sau sa iti puna meditatii si la inceput de liceu asa sunt toti profesorii vor sa para rai dar eu cred ca o sa te treaca important este sa stii cate ceva din materia respectiva.Eu tot asa nu am spus la nimeni ca nu ma pricep pur si simplu n u pot sa invat de una singura si uite ca am ramas in urma chiar in a 12 a si asa nu am mai putut lua bacul. te rog eu spune la toata lumea ca nu poti si gata nu sta asa ca sa patesti ca mine.

| BeaK a răspuns:

Eu sunt tot in a IX-a la specializarea Stiinte ale naturii (bio-chimie) deoarece iubesc matematica, fizica, biologia si chimie. Diriginta mea e profa de fizica si sincer sa zic si ea este destul de severa si sa nu mai zic ca nu preda ca lumea...in ultimele cinci minute incepe sa predea si scrie cu mana stanga pe tabla si in mana dreapta are buretele si sterge rapid tot ce scrie..iti poti imagina cat este de nasol..Acum in cazul tau ar trebui sa incerci sa citesti de mai multe ori lectia si sa incerci sa intelegi toate notiunile de acolo.Aaa si iti dau un sfat prietenesc nu citi doar din caiet ci cauta mai multe surse si daca profesorul/profesoara vede ca ai habar de acea lectie poti fi sigura ca vei trece..Si inca ceva daca ai nevoie de ajutorul meu la ceva din fizica, chimie si mate atunci te pot ajuta cu mare placere. Sper ca ti-am fost de folos si spor la invatat :*!

| BadassFox a răspuns:

Faptul ca ai media 8.3 nu iti poate determina viitorul, IN SPECIAL PE CLASA A IX-A! Pe clasa a VIII-a am aceleasi probleme cu parintii si profesorii. Pe clasa a VI-a media generala mi-a iesit 10 curat, iar faptul ca in clasa a VII-a si a VIII-a nu am note chiar asa bune ( media semestrului 9.77 ) NU decid viitorul. Intr-o facultate poti intra cu note de 6 si 7, depinde si de ce facultate vrei sa faci. Fa-ti un program, limiteaza timpul pe telefon, timpul la calculator ( iti recomand aplicatia OFFTIME pentru Android, te ajuta sa iti mentii concentrarea in timpul invatatului sau al temei ), invata sa iti economisesti timpul, nu mai iesi sambata seara daca tu luni ai test sau examen. Toata lumea mai face greseli, nici mie nu imi place fizica. Retine lucrurile importante, nu toci, niciodata nu este bine sa tocesti. Invata sa nu asculti criticile parintilor si al profesorilor, si arata-le ca o sa iti ridici situatia la invatatura! Sper ca te-am ajutat.