| pamparam20 a întrebat:

Buna poate sa-mi spuna cineva ce inseamna numele sergiu?

7 răspunsuri:
| PeStraziGoale a răspuns:

Sergiu
- (lat. "sergius") - "servare" = "a salva", "servus" = "servitor

| Razviiiiiiiiii a răspuns:

Sergiu

Semnificatia numelui Sergiu : Servare = a salva, servus = servitor

Origine: Latin

| HappyCandy a răspuns:

Ioana/Ion
Nume de fata (si de baiat), folosit in hawaiana si romana. Pentru vorbitorii de limba romana, el corespunde numelui englezesc Joanna. De asemenea, Joanna este sursa de folosire a numelui hawaian. Sursa numelui englezesc este Yochana, un nume evreiesc, insemnand "Binecuvantarea Domnului." Acest nume este uneori scris Joanna. Scrieri alternative pentru numele Joanna includ: Joana, Joannah, Joeanna, Jo-Anna, Joeana. Acest nume este sursa pentru Ioana. De la legendara Joan of Arc (Jeanne D'Arc in franceza), acest nume este sinonim cu eroina inimii poporului.

| Roxana0606 a răspuns:

SERGIU (l.lat. "Sergius") - "servare" = "a salva"; "servus" = "servitor Origine: Latin

| Maria_8259 a răspuns:

Provenienta latina Sergius - servare = a salva, servus = servitor.

| mary969275 a răspuns:

Sergiu
- (lat. "sergius") - "servare" = "a salva", "servus" = "servitor"

| rocsu a răspuns:

(lat. "Sergius") - "servare" = "a salva", "servus" = "servitor"