| bunicisibuni a întrebat:

Sa va povestesc marea mea problema. Sunt clasa a8-a si urmeaza sa dau examene. La mate am:7, 10,10, 10,10,10 si unu 10 este luat pe degeaba mi l-a pus doamna doar ca sa puna note ca nu prea vad pentru ce l-am primit si nu suport idea sa il am pe moca. La romana am:7, 7,9 Si imi e frica de examene. Ai mei imi tot spun ca intru la agricol, economic sau industrial. Si daca intreb colegi, prieteniimi spun ca ajung la un liceu bun. Nu stiu. Fac meditati la romana din a6-a,dar nu-mi place deloc si la mte fac din semestru II din a7-a,dar imi place si vreau sa ma duc pe mate-info. Nu sunt copil de olimpiada la mate. Imi e frica... daca ajung la un liceu prost etc. sad Nu stiu daca aveti sfaturi, sugestii, pareri...

3 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

E clar ca ai inclinatii spre matematica, deci alege ceea e iti e usor sa faci si care iti place.Mai bine mergi pe un profil real, nu uman.Pe situl jw.org sectiunea adolescent poti gasi articole interesante despre tineri.

| grab a răspuns:

Da-i inainte cu matematica, lucreaza si din culegeri mai avansate, vorbeste cu profa ta de mate si spune-i despre planul tau si roag-o sa te sfatuiasca ce si cum se face sa nu ajungi la licee de muncitori. sigur o sa te indrume corect.

| Futhakari a răspuns:

Deci du-te la un liceu care ati place tie sa fie si usor si sa fie pe placu tau, si n-are rost sa te speri crede-ma o sa vezi cum e viata la un liceu, alti baiati fete alta mentalitate poti face orice, cu eii.Si alta e legatura din liceu fata de cea de generala.