| Aleeeeeeee a întrebat:

Buna seara happy vreau sa strang niste banuti, si ma gandeam sa imi iau,, o slujba". Sa fac curatenie in casa, sa spal vasele, sa matur in curte, iar mama sa ma plateasca la fiecare sfarsit de saptamana cu 5-10 lei, ce sa mai fac in afara de astea lucrurile enumerate mai sus? fundita celui mai bun raspuns happy mersi anticipat

P. S. am 13 ani

5 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Sa duci gunoiul, sa faci cumparaturi, sa-i faci masaje la picioare sau pe spate mamei sau tatalui, asa, meserias, sa nu faci nazbatii... Te felicit pentru initiativa ta! Parintii tai, daca sunt oameni destepti, vor accepta!

| iuandfto a răspuns:

Nu stiu ce sa zis. Adica suma este destul de mica dar mama ta nu stiu sigur daca te-ar plati. Adica curatenia o faci pentru tine si nu pentru altcineva. Ar fi ok sa faci 15-30 de min pe zi si sa primesti la final de saptamana macar 10 lei. Poti sa dai cu aspiratorul, sa faci paturile, sa bagi lucrurile in masina de spalat, sa faci curatenie prin dulapuri, sa mai faci ceva de mancare (in limita posibilitatilor).

| Cσσкiє a răspuns:

Poţi să duci gunoiul şi să faci cumpărături, plus ceva de mâncărică, gen ouă prăjite cu nişte şunculiţă, pulpe de pui prăjite cu nişte cartofi prăjiţi... Eu am aproape 13 ani. Mult succes!

| roxi_8679 a răspuns:

Salut happy
scuze ca iti spun asta dar cind parintii tai iti face mincare iti cer bani? ei tiau cerut bani cind te-au nascut? ei iti cer bani cind iti spala hainele? sau iti cer bani cind iti cumperi haine? cred ca nu.trebuie sa te gindesti cit de multe lucruri bune au facut ei pentru tine si nu ti-au cerut bani nici o data.Si tu vreai sa le ceri bani numai pentru ca faci curat? vreau sa zic ca aceste lucruri le faci si pentru tine. sper ca ai inteles ce doream sa-ti spun si ca nu te vei supara.

| Aleeeeeeee explică:

@roxi nu m-am suparat, doar ca am si eu nevoie de niste bani, si nu vreau sa le cer parintilor fara sa fac ceva, am vorbit aseara cu mama si a fost de acord, i-am spus ca astazi ii zic ce pot sa fac happy