| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
stateam uneori si ma gandeam cat de dura poate fi viata
tatal meu are leucemie de 13 ani. el de obicei a fost un om optimist care s-a gandit nu mai la bine nu s-a plans niciodata de boala lui ci a continuat sa isi traieasca viata normal.
avea perioade cu suisuri si coborasuri nu mai ca in ultimul an starea lui de sanatate s-a agravat, globulele albe i-au crescut de 8 ori mai mult decat ar fi normal si tot timpul este sensibil.
acum are o infectie la plamani de cateva luni si este racit tot timpul este slabit nu mai are chef si putere de nimic.
faza nasola este ca a devenit melancolic si depresiv tot crede ca nu o sa isi revina si ca o sa moara
pana acum am incercat sa fiu tare dar nu mai pot imi vine sa plang numai cand ma gandesc ca as putea sa il pierd...inca am nevoie de el de protectia lui
sunt asa de trista
voi ce ati face in locul meu cum as putea sa il incurajez si sa ma incurajez
credeti-ma ca imi este f greu ma gandesc intruna numai la asta

1 răspuns:
| Aiurita a răspuns:

Stiu cum e... >.>. Si tatal meu a decedat tot din cauza leucemiei. Tu nu prea ai ce face, decat sa-l ajuti, sa nu-l superi si sa-i spui ca totul va fi bine. Da` sa crezi cu tarie ca asa va fi, pentru ca altfel daca vede in ochii tai ca minti se va simti si mai prost >.>. Incurajaza-l sa lupte cu boala sa nu se lase invins nici o clipa, fi acolo cu el cand crezi ca nu mai poate si aminteste`i ca are pentru ce sa traiasca. Cand il vezi trist spune o gluma, fa o atmosfera mai vesela, fa`l sa rada, il va ajuta. Mai mult de atat nu prea ai ce facem decat sa ai incredere.
Leucemia e o boala grea, dar nu incurabila!
Sper ca am ajutat si iti doresc ca totul sa fie bine big hug