| Manfred a întrebat:

Stie cineva cum se numea cantecul asta:

Noi suntem floarea mandra a tarii
Noi suntem scutul de obuz
Noi ce-am trecut in zbor Carpatii
Si-am biruit pan' la Oituz!

de aici nu mai stiu...

Scz categoria!

Răspuns Câştigător
| rrooxyyyy a răspuns:

O Doamne.scuze chiar habar n-am...ascult numa rock asta nu-i rockkk

4 răspunsuri:
| dibasani a răspuns:

Prietene, din pacate floarea a trecut, nu mai suntem patrioti, nu mai aparam nimic ca nu mai avem ce. Am cautat si eu mai multe cantece ostasesti dar nu am gasit, se pare ca o data cu desfintarea armatei s-au sters din "memorie"si patriotismul, nu ne mai intereseaza nimic din tot ce au fost lucruri serioase.

| dibasani a răspuns:

Au trecut ceva ani de la aceasta intrebare. Daca te mai intereseaza, acestea sunt versurile:
NOI SUNTEM FLOAREA MANDRA_ TARII
Noi suntem floarea mândră-a țării.
Noi suntem scutul de obtuz, de obuz
Noi ce-am trecut în zbor Carpații
Și-am biruit ș'-am biruit ca la Oituz

Cu ofițerii nostri'n frunte
Si ofițerii toti cu noi
Vom alerga la frontieră
Pentru popor, poporul nostru muncitor

Dar daca scumpa noastră țară
Dușmanii o vor ataca
Vom pune mâna toti pe arme
Ce-am construit, ce-am construit vom apăra.

Săpata'marmura le soarta
La Plevna și la Mărășești
Si la Carei și-n munții Tatra
Vorbind de jertfe ostașesti.

| Mihai_Virag_1967 a răspuns:

Mai era ceva de genul:Cu comandantii nostri-n frunte /Si ofiterii toti cu noi, toti cu noi/

| Mihai_Virag_1967 a răspuns:

Iar daca scumpa noastra tara/Dusmanii o vor ataca, ataca/Vom pune mana toti pe arme...(poate imi mai aduc aminte)