| Alexdac a întrebat:

Buna ştie cineva dacă în oslo norvegia da indemnizatie de handicap del casa judetena și cât?

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Trebuie cu siguranta sa fii cetatean in acea tara, sa fii asimilat sistemului lor medical si abia apoi primesti indemnizatie de handicap doar dupa ce treci la ei printr-o comisie si iti fac dosar de pensionare cu incadrare grad handicap
Banuiesc ca asa este si in Norvegia ca si in Romania
Ca unii vor echivalenta handicapului din Romania eventual sa ia vreo 2000 de euro pe luna in alta tara straina, e problema lor

| Violleta2022 a răspuns:

Doar daca esti cetatean norvegian sau ai muncit acolo legal, ani buni, platind taxele lor, poti beneficia de ajutor de handicap.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ești cetățean norvegian?