| ₣e†ĺ†α Ŕ嚃å†α†ħå a întrebat:

Stiti retete pentru ceva "dulce" ce se poate face cu doar cateva ingrediente? sai zicem gustare...

4 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Clatitele, sunt cele mai ieftine si usor de preparat. Daca ti se par banale, nu e asa, pentru ca ajutata de imaginatie, poti sa le ornezi foarte usor si frumos. Poti sa le servesti de exemplu cu putina budinca de la plic, peste care pui putina dulceata sau sirop, o frunza verde de menta. Poti decora farfuriia si cu flori sau petale. Stiu destule retete ieftine, dar ideea este ca atunci cand le servesti trebuie sa incante si ochiul.

| Helvete a răspuns:

Poti sa iti faci budinca din aceea la plic. Nu iti trebuie decat jumatate de litru de lapte si cateva linguri de zahar si praful respectiv. Scrie pe spatele plicului cum se prepara.
Sau daca ai ceva mai mult timp, poti face bezele. Iti trebuie cam 3-4 oua, carora le separi albusul de galbenus, pui albusul intr-un vas mai mare, de preferat un castron sau o oala mai mare, apoi le bati cu mixerul, iar in timp ce le faci cu mixerul pui cate putin zahar, in total sa fie o cana mai mare. Eventul poti sa pui si ceva colorant alimentar daca vrei sa iasa colorate. happy Si dupa aceea le pui la cuptor intr-o tava pe care o ungi cu ulei si eventaul pui si ceva hartie pe tava sa nu se lipeasca, pui cu lingura din amestecul obtinut si apoi le bagi la cuptor vreo 15-20 de minute. happy

| AliNuTzA_9627 a răspuns:

Eu stiu o reteta de prajiturici fara coaceretongue
Nu stiu cantitatile, ai nevoie de biscuiti, margarina, cacao, nuca de cocos, zahar, esenta de rom, putin lapte(poti sa-l inlocuiesti cu apa).
Pisezi biscuitii, adaugi margarina(la 200g de biscuiti 2 linguri mari de margarina), pui esenta de rom, zahar, dupa gust, 2-3 lingurite de cacao.Mesteci compozitia si pui lapte cat sa se faca mai maleabila.
Cu aceasta compozitie faci gogonelele(rotunjoare) si le treci prin nuca de cocos.
Sunt super bune!
:*

| catalin_6910 a răspuns:

Da tiu si as vrea sa iti spun intra la ceva dulce si esteprimul si acolo poti intra